« Powrót do artykułu

Pozostajesz do dyspozycji pracodawcy w czasie wolnym? Należy ci się dodatkowe wynagrodzenie

Francuzi mają ustawowe prawo do tego, by po godzinach pracy odłączyć się od sieci informatycznej i telefonicznej. Adwokat Patrycja Szałas-Maciąga uważa, że w Polsce na chwilę obecną nie istnieje potrzeba wprowadzania podobnej regulacji. Świadczenie usług w czasie prywatnym zostało już określone jako tzw. nadgodziny.

pracownik praca

żródło: ShutterStock

W czasie wolnym od pracy polski pracownik nie musi odbierać telefonów i poczty służbowej

statystyki

Komentarze (5)

 • Go(2017-04-17 19:09) Zgłoś naruszenie 150

  Jak urlop to wypoczynek,a nie ślęczenie w poczcie czy telefonie służbowym.Tel.służbowy i takiz laptop zostawia się w biurze przed rozpoczęciem urlopu.Inaczej taki wyżej opisany urlop nie nosi cech urlopu.Pani Prawnik tego nie wie?Dość już takiego traktowania ludzi.

  Odpowiedz
 • alf(2017-04-18 05:19) Zgłoś naruszenie 110

  Regulacja taka jak we Francji jest w Polsce potrzebna. Odbieranie telefonów od pracodawcy to nie są zadne nadgodziny. Tutaj "ekspertowi" kłania się definicja czasu pracy, którą albo nie przeczytał, albo nie zrozumiał. Podobnie powinno się uregulować kwestie tzw. dyżuru domowego. Dlaczego pracownik ma być za darmo uwiązany na elektronicznej smyczny, dyżurując po godzinach pracy w domu pod telefonem. Kolejna kwestia wymagająca uregulowania to podróże służbowe. Dlaczego jadąć z Zakopanego do Gdańska, ktoś traci ten czas w zasadzie za darmo. Z łaski wyroku sądu (bo już nie prawa) zachowuje tylko łaskawie prawo do wynagrodzenia za czas pokrywający się z godzinami pracy. A za resztę? Dlaczego moze spęczić kilkanaście godzin w pociągu za darmo? Te przepisy to zwykłe kapitalistyczno-komusze z__dziejstwo.

  Odpowiedz
 • X(2017-04-17 23:08) Zgłoś naruszenie 90

  Dokładnie, co to za firma, która nie potrafi z dwutygodniowym wyprzedzeniem przewidzieć "pilnego zlecenia". Jeszcze rozumiem, gdyby powodem byłaby przyczyna losowa - ktoś w firmie ciężko zachorował, zmarł albo zakład stanął w ogniu. Ale nagłe zamówienie?

  Odpowiedz
 • Byly pracownik Policji.(2017-04-18 05:20) Zgłoś naruszenie 80

  Pracownik cywilny w Policji zatrudniony jako informatyk/lacznosciowiec w jednym, musi byc 24 godziny na dobe dyspozycyjny. Zatrudniony jako pracownik Korpusu Sluzby Cywilnej moze byc wzywany do pracy nawet w czasie swiat i za tzw. nadgodziny nikt mu nie zaplaci nie mowiac o oddaniu wolnego. Telefon prywatny grzeje sie jak sekretarka a jak nie bedzie pracownik odbieral telefonu to zawsze mozna powiadomic wszystkie patrole w miescie jak zobacza Pana X na miescie to albo go dowiesc do firmy albo przekazac jemu, ze ma stawic sie pilnie do pracy. Prywatnosc idzie w leb a kazdy patrzy sie na ciebie bokiem na miescie co czepia sie Policja. Prawa pracownicze w Policji to jakis wielki zart a zwiazki zawodowe to dbaja o swoje tylki niz o prawa pracownicze. Prawa pracownicze w Polsce daleko im do zachodu oj bardzo w tym i pensje.

  Odpowiedz
 • Legalne POlskie niewolnictwo(2017-04-18 12:06) Zgłoś naruszenie 40

  bezpłatne dyzury domowe --art 155 KP ze znaczkiem 3

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!