Służby mundurowe

3 grudnia 2018 r.

Dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła i Antoni Macierewicz

Obrona terytorialna w zamrażarce. Brakuje pieniędzy, oficerów i bazy szkoleniowej3 grudnia 2018 r.

Według planów byłego szefa MON Antoniego Macierewicza miały liczyć 17 brygad i 53 tys. żołnierzy. Jak wynika z informacji DGP, docelowo najpewniej zamkną się w liczbie 20 tys. Chodzi o zamrożenie formacji, która – jak można wyczytać z dokumentów MON opracowanych w czasach Macierewicza – miała: „nasycić pole walki patriotyzmem”. Według naszych rozmówców na Wojska Obrony Terytorialnej nie ma pieniędzy. Brakuje oficerów i bazy szkoleniowej, a wojska operacyjne patrzą na tę formację nieufnie.

26 listopada 2018 r.

Celnicy, po m.in. policjantach i strażnikach więziennych, są ostatnią formacją mundurową, która podpisała takie porozumienie ze stroną rządową.

Celnicy dostaną podwyżki26 listopada 2018 r.

Od 1 stycznia przyszłego roku każdy z pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej otrzyma dodatkowe 655 zł brutto. Mają one zostać wypłacone najpóźniej do końca III kwartału przyszłego roku, ale z wyrównaniem od 1 stycznia.

23 listopada 2018 r.

Więzień musi mieć pracę i kropka - słyszę od wszystkich funkcjonariuszy. Bieżące funkcjonowanie więzienia jest uzależnione od sztandarowego programu Patryka Jakiego.

Służba Więzienna się buntuje. "Mamy trzy rodzaje środków przymusu bezpośredniego: proszę, bardzo proszę i błagam"23 listopada 2018 r.

Wyjątkowo nie chodzi im o podwyżki. Trochę też, ale zdają sobie sprawę, że domaganie się ich przy zwiększającej się liczbie wakatów, to zaciskanie sobie pętli na szyi - najstarsi i doświadczeni funkcjonariusze czekają na nie, by odejść ze służby z większą emeryturą. A głównym problemem Służby Więziennej jest brak rąk do pracy.

13 listopada 2018 r.

Grzegorz Osiecki

Wysoka cena za uzdrowienie policjantów13 listopada 2018 r.

Szef MSWiA Joachim Brudziński na ostatniej prostej przed 11 listopada porozumiał się z policjantami i ich masowy protest, a w zasadzie strajk absencyjny, się zakończył. W mediach społecznościowych można było nawet przeczytać komentarze, że powinien zostać ministrem zdrowia, bo w ciągu kilku godzin uleczył 30 tys. chorych.

8 listopada 2018 r.

W 2019 r. osoby należące do tej formacji będą powołane na ćwiczenia trwające do 30 dni.

Ostatni dzwonek, by dołączyć do rezerwy8 listopada 2018 r.

W 2019 r. ćwiczenia w ramach Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) może odbyć maksymalnie ok. 12 tys. ochotników. Nie będzie już naborów kolejnych chętnych. Resort obrony chce się bardziej skupić na szkoleniu Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia liczby osób, które w 2019 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej.

7 listopada 2018 r.

Chorobowe to niejedyna forma trwającego od lipca protestu. Kolejna odsłona ma nastąpić w czwartek i piątek, kiedy to funkcjonariusze mają oddawać krew.

Tysiąc złotych na stulecie. Dla policjantów7 listopada 2018 r.

Ekstrapremia za służbę 11 listopada to propozycja, jaką szef policji ma dla tych, którzy w najbliższą niedzielę będą dbać o bezpieczeństwo obywateli podczas rocznicowych imprez. Funkcjonariuszy trzeba specjalnie zachęcić, bo co najmniej kilkanaście tysięcy z nich jest na zwolnieniach lekarskich