Rynek pracy

6 maja 2020 r.

Łukasz Guza

Guza: Gdzie są i co robią instytucje, które mają dbać o świat pracy? Ministerstwo Pracy skapitulowało, PIP udaje, że jej nie ma6 maja 2020 r.

Dwaj panowie o tym samym nazwisku podpisali 5 maja umowę programową. Prezydent Andrzej Duda zobowiązał się do działań propracowniczych, a w zamian przewodniczący Solidarności Piotr Duda ogłosił poparcie związku dla kandydatury tego pierwszego w zbliżających się wyborach. To żadne zaskoczenie – Solidarność od lat wspiera Prawo i Sprawiedliwość i ostro krytykuje opozycję.

30 kwietnia 2020 r.

Amazon

Pracownicy Amazona piszą do Jeffa Bezosa. Chcą wiedzieć, ile osób jest zakażonych koronawirusem i żądają zmian w firmie30 kwietnia 2020 r.

Pracownicy Amazona zrzeszeni w międzynarodowej koalicji „Amazon Workers International” są sygnatariuszami listu, w którym zwracają uwagę na brak przejrzystości w ujawnianiu informacji przez firmę co do skali zarażeń – Amazon do dziś nie ujawnił globalnej liczby chorujących na Covid-19 pracowników oraz potępiają represje stosowane wobec działaczy pracowniczy w USA (w tym niedawne zwolnienia).

29 kwietnia 2020 r.

Organizacja pytała, na jakim etapie znajdują się prace nad zapowiadaną od dawna nowelizacją ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.). Projekt był wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu w ubiegłym roku, ale z uwagi na koniec kadencji nie został przekazany do konsultacji. Tymczasem to właśnie tam miały znaleźć się rozwiązania, które chociaż częściowo mają polepszyć sytuację zawodową pracowników socjalnych.

Pracownicy socjalni poczekają29 kwietnia 2020 r.

Najwcześniej w lipcu może pojawić się projekt ustawy, która ma poprawić organizację i warunki pracy pracowników socjalnych. Tak wynika z odpowiedzi, jaką Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS) otrzymała od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

24 kwietnia 2020 r.

Cezary Kaźmierczak prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Kaźmierczak: Zostać jutro w biznesie [WYWIAD NPBP]24 kwietnia 2020 r.

Ludzie stają się teraz potwornie roszczeniowi. I to także ci, którzy jeszcze niedawno krzyczeli: „Niech się władza odczepi od nas i do niczego nie wtrąca!” – a teraz chcą, by rząd się nimi czule zajął. Trzeba spojrzeć rzeczywistości prosto w oczy i wziąć to, co się wydarzyło, na klatę - mówi Cezary Kaźmierczak prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

22 kwietnia 2020 r.

Skończył się rynek pracownika, znów mamy rynek pracodawcy22 kwietnia 2020 r.

Prawie jedna trzecia ankietowanych boi się zwolnień w swoim zakładzie pracy – wynika z sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i radia RMF FM. Choć nie mamy wcześniejszych badań porównawczych, to tak znaczący odsetek pokazuje, jak szybko przechodzimy od rynku pracownika do wywołanego kryzysem rynku pracodawcy.

3 kwietnia 2020 r.

Zmniejszenia wynagrodzenia z powodu epidemii koronawirusa obawia się 59% Polaków, podczas gdy utraty pracy lęka się 38% - w większości przypadków te obawy nie znajdują jednak na razie potwierdzenia w deklaracjach pracodawców, wynika z badania przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD).

Krajowy Rejestr Długów: 59 proc. Polaków obawia się zmniejszenia wynagrodzenia z powodu epidemii3 kwietnia 2020 r.

 Zmniejszenia wynagrodzenia z powodu epidemii koronawirusa obawia się 59% Polaków, podczas gdy utraty pracy lęka się 38% - w większości przypadków te obawy nie znajdują jednak na razie potwierdzenia w deklaracjach pracodawców, wynika z badania przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD).