Rynek pracy

6 grudnia 2018 r.

Wymiar czasu pracy obliczamy co do zasady dla okresów rozliczeniowych, a nie dla poszczególnych miesięcy.

251 dni i 2008 godzin. W 2019 roku czeka nas więcej pracy6 grudnia 2018 r.

Najdłużej popracujemy w lipcu oraz październiku (184 godziny), a najkrócej w czerwcu oraz w listopadzie (152 godziny). W pozostałych ośmiu miesiącach wymiar czasu pracy będzie wynosił od 160 do 176 godzin. Ponadto w 2019 r. żadne święto nie przypadnie w sobotę, a więc nie będzie obowiązku wyznaczania w zamian dodatkowego dnia wolnego od pracy.

5 listopada 2018 r.

Coraz mniej Polaków chce wyjeżdżać do pracy za granicę5 listopada 2018 r.

Wśród prawie 17,2 mln osób pracujących i bezrobotnych zaledwie 88 tys. było w II kw. br. zainteresowanych podjęciem pracy w innym kraju Unii Europejskiej – wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. To o 20 proc. proc. mniej niż przed rokiem. Po raz pierwszy wśród zainteresowanych pracą za granicą więcej jest mających zajęcie niż bezrobotnych.

1 listopada 2018 r.

Bez względu na to, jakie narzędzia employer brandingowe zdecyduje się wdrożyć dział HR i na jaki rodzaj rekrutacji postawi pracodawca, każde takie działanie powinno być nie tylko dopasowane do profilu biznesowego danej firmy, ale przede wszystkim do potrzeb przedsiębiorstwa związanych np. z budowaniem silnego i zgranego zespołu.

Rekrutacja 2.0, czyli, czego oczekuje pracownik, a co może zaoferować pracodawca1 listopada 2018 r.

Czy portale z ofertami pracy, które są źródłem kandydatów dla firm planujących zwiększyć zatrudnienie, w przyszłości nie będą już tak popularne jak dzisiaj? Czy rozmowa rekrutacyjna przestanie być postrzegana jako stresujący sprawdzian i zmieni się w spotkanie, na którym to pracodawca będzie starał się przekonać potencjalnego pracownika, że warto zasilić szeregi jego firmy? To scenariusz, który może spełnić się już niebawem. Rynek pracy, na którym to obecnie pracownik dyktuje warunki, strategie employer branding, na czele z nowymi technikami rekrutacji i onboardingiem, coraz częściej wykorzystywane przez działy HR, sprawiają, że proces związany z poszukiwaniem pracowników zmienia swoje oblicze.

24 października 2018 r.

W ustawie posłowie PiS podkreślili, że Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.

12 listopada 2018 roku dniem wolnym od pracy. Zakaz handlu nie będzie jednak obowiązywał24 października 2018 r.

Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. Tego dnia będą pracować jednak publiczne szpitale, ambulatoria i apteki, a także sklepy, zakaz handlu nie będzie bowiem obowiązywał w tym dniu.

22 października 2018 r.

Zdaniem branżowych organizacji rzetelne podsumowanie skutków ograniczenia handlu w niedziele po zaledwie kilku miesiącach jego obowiązywania jest niemożliwe.

Pracodawcy przeciwko zaostrzaniu zakazu handlu22 października 2018 r.

Wydłużenie zakazu niedzielnej sprzedaży o siedem godzin będzie skutkować utrudnieniami w dostępie do świeżych produktów w poniedziałek. Z kolei ograniczanie działalności placówek, które wykonują czynności pocztowe, jest nieuzasadnione. To przykładowe argumenty przywoływane przez pracodawców w piśmie do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Organizacje branżowe (Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polska Rada Centrów Handlowych, Krajowa Rada Gastronomii i Cateringu oraz Konfederacja Lewiatan) protestują w ten sposób przeciwko postulatom zmian w prawie przedstawianym przez NSZZ „Solidarność”. Ta ostatnia już wcześniej skierowała swoje pismo do Elżbiety Rafalskiej, w którym zaapelowała m.in. o wydłużenie godzin obowiązywania zakazu handlu w niedziele z 24 do 31 godzin (miałby obowiązywać od godz. 22 w sobotę do godz. 5 w poniedziałek) oraz uniemożliwienie prowadzenia handlu sklepom, które powołują się na status placówki pocztowej.