Prawo pracy

17 stycznia 2020 r.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła pomysł, który miałby przyczynić się do zwiększenia liczby start-upów w Polsce.

Urlop od korporacji na założenie start-upu wsadzi pracodawcę na minę17 stycznia 2020 r.

Sześć miesięcy wolnego, by przetestować pomysł na biznes, a w razie niepowodzenia wrócić spokojnie do dotychczasowego pracodawcy – o tym rządowym pomyśle jest głośno od początku roku. I budzi on skrajne emocje. Zwłaszcza, że dla firmy zatrudniającej startupowca byłoby to równoznaczne ze zgodą na to, by pod jej skrzydłami rosła konkurencja.

16 stycznia 2020 r.

Etyczni weganie mają podlegać wielu daleko idącym restrykcjom. Wśród nich jest m.in. niekorzystanie z przedmiotów czy stronienie od ubrań wykonanych z wykorzystaniem produktów pochodzenia zwierzęcego

Etyczny weganizm pod ochroną także w Polsce?16 stycznia 2020 r.

Jest to bowiem określony światopogląd, który po zmianach w kodeksie pracy może być obecnie uznany za kryterium dyskryminujące. By uniknąć konfliktów na gruncie wyznawanych przekonań, warto odpowiednio ukształtować proces rekrutacyjny i wprowadzić np. programy dobrowolnych odejść.

9 stycznia 2020 r.

Wiele uwag wywołuje też kwestia wspomnianego prawa do odłączenia.

Niełatwe negocjacje w sprawie digitalizacji pracy9 stycznia 2020 r.

Do marca 2020 r. mają trwać rozmowy europejskiej centrali związkowej i zrzeszeń pracodawców w sprawie zawarcia porozumienia dotyczącego digitalizacji w stosunkach pracy. Chodzi o uzgodnienie rozwiązań, które m.in. chroniłyby miejsca pracy (w związku ze współczesnymi wyzwaniami, np. automatyzacją procesów produkcji) i zapewniały przestrzeganie przepisów o czasie pracy, w tym tzw. prawa do odłączenia, czyli np. nieodbierania wiadomości od zatrudniającego po godzinach pracy.