10 grudnia 2019 r.

Nie można z dnia na dzień rozwiązać umowy z pracownikiem, który był oddelegowany do pracy za granicą i po jej wykonaniu wrócił do kraju. Należy to zrobić z zachowaniem okresu wypowiedzenia – orzekł Sąd Najwyższy.
8 grudnia 2019 r.

To, że czas pracy w nadchodzącym roku będzie najdłuższy od dekady, nie wynika wcale z faktu, że 2020 r. będzie przestępny, ale z układu kalendarza. Najdłużej, bo aż 184 godziny, popracujemy w lipcu. W pozostałych 11 miesiącach wymiary będą się wahały od 160 do 176 godzin – jak widać będą one zrównoważone i nie będzie żadnego krótkiego miesiąca pracy. Aż dwa święta przypadną w sobotę i trzeba będzie wyznaczyć w zamian dodatkowy dzień wolny od pracy.
5 grudnia 2019 r.

Pracodawcy mają obowiązek składania rocznych i
kwartalnych sprawozdań o zatrudnionych. Wszystkie przekazuje się drogą
elektroniczną.
5 grudnia 2019 r.

Umowa o pracę w pełnym wymiarze może zostać podzielona np. na dwie niepełnoetatowe, jeśli dotychczasowego zatrudniającego przejmą dwie firmy.
5 grudnia 2019 r.

Rząd przestawia zwrotnicę w sprawie zdobywania uprawnień do kierowania pociągami i wzmacnia dozór czasu pracy kierujących. Reforma niby słuszna, ale szczegóły niedopracowane.
5 grudnia 2019 r.

W ubiegłym roku co dziesiąty pracownik skontrolowanej firmy nie miał pisemnej umowy lub zgłoszenia do ZUS. Przyczyną są m.in. coraz wyższe koszty zatrudnienia.
4 grudnia 2019 r.

Z samorządowym urzędnikiem rozwiązano umowę o pracę z powodu słabej oceny jego pracy. Ten zdecydował się zwrócić do sądu. Czy może pozwać urząd, choć wcześniej nie odwołał się od noty wystawionej przez kierownika jednostki?
1 grudnia 2019 r.

Zamożny niegdyś twórca, który nie płacił składek, dostaje dziś głodową emeryturę. Nowy system ma sprawić, że artystę będzie stać na godną starość.
30 listopada 2019 r.

W Polsce granice ingerencji w tę sferę są ograniczone. Firma może jednak się zabezpieczać, np. przed konfliktem interesów. A czasem wręcz musi zareagować – m.in. gdy w grę wchodzi molestowanie.
29 listopada 2019 r.

Niejasne regulacje dotyczące ochrony przed smogiem są problemem zarówno pracowników, jak i pracodawców. Ci pierwsi muszą często na własną rękę bronić się przed nadmierną ekspozycją na rakotwórcze substancje. Drudzy nie mogą zaś mieć pewności, czy dzisiejsze ewentualnie niedopatrzenia nie zaprowadzą ich w przyszłości na salę sądów.
28 listopada 2019 r.

Mamy nietypowy problem związany z długami byłego pracownika. Mianowicie nie spłacił on pożyczki zaciągniętej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na cele mieszkaniowe. Miało to miejsce 10 maja 2010 r., a pożyczone mu zostało 20 tys. zł na cztery lata. Do spłaty na dzień dzisiejszy pozostało jeszcze 11 tys. zł z odsetkami. Niestety nie ma możliwości odzyskania od niego tej kwoty. Pożyczka była jednak poręczona przez poręczyciela – będącego również moim pracownikiem (osoba ta nadal jest u mnie zatrudniona). Czy można dochodzić wymienionego długu właśnie od poręczyciela? Czy powinienem obawiać się przedawnienia?
28 listopada 2019 r.

Umowa o pracę, tak jak każda czynność prawna,
wywołuje skutki nie tylko w niej wyrażone, lecz także te, które wynikają
z ustawy, z zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów –
orzekł Sąd Najwyższy.
28 listopada 2019 r.

Kodeks pracy nie ułatwia transferu pracownika do innej spółki tego samego koncernu. Dodatkowe wątpliwości wywołują przepisy o PPK.
28 listopada 2019 r.

Wstępne stadium rozpatrywania sprawy wprowadziła ostatnia nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Dla sądu to możliwość zaplanowania procesu. Dla stron – dodatkowy wysiłek już na samym jego początku.
26 listopada 2019 r.

Przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie
mieści się nie tylko siedziba Prawa i Sprawiedliwości, lecz także
Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To zupełny przypadek, ale w kontekście sprawy minister Marleny Maląg – symboliczny.
25 listopada 2019 r.

Spowolnienie jest coraz bardziej widoczne w naszym kraju. A sytuacja w strefie euro nie chce się poprawiać.
24 listopada 2019 r.

Dokumenty z kontroli PIP jednoznacznie potwierdzają naruszenie kodeksu pracy przez Marlenę Maląg. Wbrew temu, co twierdzi centrala inspekcji - pisze Łukasz Guza w poniedziałkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej.
22 listopada 2019 r.

Niektóre porozumienia firm dotyczące spraw pracowniczych czy choćby tylko wymiana informacji w tym zakresie mogą naruszać reguły konkurencji. W Polsce nie przywykliśmy do patrzenia na te działania jak na potencjalne ograniczenie konkurencji. Jednak w ślad za światowymi trendami również UOKiK może zacząć się nimi interesować.