Zwolnienie lekarskie można wystawić wstecznie

autor: Maria Kuźniar14.03.2016, 19:00
Najczęściej zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy jest wystawiane od dnia, w którym zostanie przeprowadzone badanie, lub od przypadającego bezpośrednio po dniu badania.

Najczęściej zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy jest wystawiane od dnia, w którym zostanie przeprowadzone badanie, lub od przypadającego bezpośrednio po dniu badania.źródło: ShutterStock

Pani Magda niedawno wróciła z urlopu. – Podczas wyjazdu za granicę nabawiłam się przeziębienia, które po powrocie do Polski niestety nie minęło. Do pracy powinnam wrócić w piątek, poinformowałam jednak pracodawcę, że ze względu na złe samopoczucie nie przyjdę. Szef stwierdził, że w takim razie w piątek powinnam mieć jeszcze urlop, bo lekarz nie może wystawić zwolnienia lekarskiego wstecz. Mnie się jednak wydaje, że ma do tego prawo – pisze czytelniczka.

Najczęściej zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy jest wystawiane od dnia, w którym zostanie przeprowadzone badanie, lub od przypadającego bezpośrednio po dniu badania. W uzasadnionych przypadkach lekarz może jednak wystawić zwolnienie wstecz. Zdarzają się sytuacje, w których wizyta lekarska danego dnia nie jest możliwa, nie oznacza to jednak, że chory nie otrzyma zaświadczenia o niezdolności do pracy. Prawdopodobnie, przy długotrwałym złym samopoczuciu, lekarz wystawi zwolnienie wstecz i nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona. Należy jednak liczyć się z tym, że stwierdzi, iż pacjent jest zdolny do pracy, podobnie jak w poprzedni dzień roboczy.

Co do zasady, zwolnienie może zostać wypisane maksymalnie na 3 dni wstecz przed badaniem. Jego wyniki powinny jednak wskazywać, że pacjent był w tym okresie niewątpliwie niezdolny do pracy. Decyzja zawsze należy do lekarza. Jeśli chory narzeka na migrenę, zwolnienia na dzień lub dwa wstecz przed badaniem może nie otrzymać. Jeśli jednak choroba nie ulega wątpliwości, a objawy w ciągu kilku dni mogły się jedynie nasilić, nie powinno być problemów z uzyskaniem zwolnienia.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane