statystyki

Szmulik: Ślubowanie decyduje o rozpoczęciu działalności publicznej

18.11.2015, 08:51; Aktualizacja: 18.11.2015, 10:36
Bogumił Szmulik

Prof. Bogumił Szmulik kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego i Współczesnych Systemów Politycznych na UKSWźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Marek Karolak

Ostatnio posłowie i senatorowie złożyli uroczyste ślubowanie. Natomiast 30 listopada ślubowanie będą składać przyszli urzędnicy mianowani. Czy można zajmować stanowisko w administracji bez ślubowania?

Nie. Jednym z tradycyjnych elementów, mających historyczny rodowód, objęcia stanowiska w służbie publicznej jest ślubowanie. Jest ono zawsze zewnętrzną oznaką służby publicznej, z którą wiąże się deklaracja jej realizacji w sposób wskazujący na najcenniejsze jej wartości. Dlatego ślubowanie ma patetyczną, uroczystą i doniosłą wymowę.

Zazwyczaj jest składane ustnie, natomiast do celów dowodowych osoba, która je złożyła, podpisuje treść uprzednio złożonego ślubowania. Sam tekst roty, w zależności od tego, kto go składa, ma różną treść, przy czym regułą jest, że ślubowanie składa się z części obligatoryjnej oraz znacznie krótszej, fakultatywnej polegającej na wypowiedzeniu tradycyjnej formuły odwołującej do Absolutu „Tak mi dopomóż Bóg”. Ślubowanie to nie tylko formalność, lecz czynność wywołująca określone skutki prawne, zarówno w sferze władztwa publicznego, prawno-pracowniczej, jak i finansowej. Dopiero bowiem po jego złożeniu dana osoba może zacząć wykonywać powierzoną mu funkcję czy sprawować określony urząd.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane