statystyki

Niedotrzymanie przedwstępnej umowy o pracę grozi karą

autor: Mariusz Stępień29.10.2015, 09:30; Aktualizacja: 29.10.2015, 09:35
konsument, umowa, smutek

Umowa przedwstępna powinna mieć formę pisemną.źródło: ShutterStock

Pan Michał, któremu zaproponowano lepszą pracę w innej firmie, chciał odejść z dotychczasowej za porozumieniem stron, ale pracodawca się nie zgodził. W związku z tym, że przysługuje mu trzymiesięczny okres wypowiedzenia, podpisał z przyszłym pracodawcą umowę przedwstępną. – Jakie mogę ponieść konsekwencje, jeśli jej nie dotrzymam – niepokoi się czytelnik.

Jeśli strony są zdecydowane nawiązać stosunek pracy, ale podpisanie umowy z jakichś względów jest jeszcze niemożliwe, mogą zawrzeć tzw. przedwstępną umowę o pracę, inaczej zwaną promesą zatrudnienia. Dopuszczalność zawierania takich umów potwierdza orzecznictwo Sądu Najwyższego. Nie są one jednak uregulowane w kodeksie pracy. Zasady ich zawierania określają przepisy kodeksu cywilnego, które z mocy art. 300 k.p. mają odpowiednie zastosowanie do stosunków pracy.

Konieczne ustalenie warunków

Umowa przedwstępna powinna mieć formę pisemną. Musi określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej (przyszłej umowy o pracę), a więc co najmniej jej rodzaj oraz warunki, na jakich pracownik ma być zatrudniony: przede wszystkim charakter pracy (np. stanowisko), miejsce jej wykonywania i wymiar czasu. Powinny się w niej znaleźć także ustalenia dotyczące przyszłego wynagrodzenia oraz termin, w jakim umowa będzie zawarta. Jeżeli nie zostanie on określony, wówczas umowę przyrzeczoną należy podpisać w dniu, który wskazała strona uprawniona do żądania jej zawarcia. Gdyby obie strony były uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda określiła inny termin – wiążący będzie ten wyznaczony wcześniej.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane