W ubiegłym roku pracodawcy z renomowanych firm zatrudniający wyższą kadrę menedżerską oferowali kandydatom na te stanowiska średnio 15 885 zł brutto – wynika z badania firmy rekrutacyjnej i doradczej Antal International.
Wynagrodzenia specjalistów i menadżerów. / DGP
Musieli się oni wykazać minimum dwuletnim doświadczeniem zawodowym, pochwalić sukcesami i świetną znajomością rynku, na którym działali. Na drugim miejscu znaleźli się najlepsi prawnicy, którym oferowano przeciętnie 10 492 zł, a na trzecim specjaliści sprzedaży i marketingu – 10 156 zł.
Natomiast najniższe średnie wynagrodzenie dla specjalistów odnotowano w administracji (6196 zł) oraz w sektorze usług dla biznesu i w branży usług wspólnych (5200 zł).
Wbrew pozorom najwyższe zarobki oferowano specjalistom w zawodach, w których jest największa podaż kandydatów. Tak jest w przypadku prawników, których liczba na rynku pracy zwiększyła się po otwarciu aplikacji prawniczych. Najlepsi z nich, pracujący w renomowanych kancelariach nawet od początku nauki w szkołach wyższych, mogą przy zmianie pracodawcy liczyć na bardzo wysokie pensje.
Na rynku dużo jest też absolwentów z dyplomem specjalisty sprzedaży i marketingu. Jednak poziom ich kwalifikacji jest silnie zróżnicowany. Ci, którzy potrafią się wykazać skutecznością, otrzymują wysokie wynagrodzenia, bo od ich pracy zależą w dużym stopniu wyniki finansowe firm.