Rozwiązania wspierające zatrudnienie, jakie oferują urzędy pracy, skierowane są nie tylko do bezrobotnych, ale również do pracodawców. Ich atrakcyjność dla firm polega na możliwości obniżenia kosztów dzięki środkom z Funduszu Pracy (FP). Pośredniaki dysponują wieloma instrumentami wspierającymi pracodawców zatrudniających poszukujących pracy. Mogą skorzystać m.in. z dofinansowania wyposażenia miejsca pracy, przyjąć osobę na staż finansowany przez publiczny pośredniak, a także otrzymać refundację składek na ubezpieczenia społeczne opłacane za zatrudnionych.

Refundacja składek ZUS

Usługi świadczone dla przedsiębiorców przez urzędy pracy są bezpłatne. Bez żadnych opłat firma może np. zgłosić ofertę, w tym również w formie elektronicznej. Jeżeli po przeprowadzonej rekrutacji zdecyduje się na zatrudnienie osoby wpisanej do ewidencji bezrobotnych, urząd pracy może przyznać zwrot kosztów poniesionych z tytułu opłaconych za nią składek na ubezpieczenia społeczne. W tym celu publiczny pośredniak zawiera z pracodawcą umowę, która określa warunki zwrotu wydatków. Refundacja składek następuje jednorazowo, pod warunkiem, że pracodawca zatrudniał skierowaną osobę w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 12 miesięcy. Po tym okresie także istnieje obowiązek zatrudniania, ale nie musi to już być pełny etat.
Najwyższa kwota refundacji składek, jaką przedsiębiorca może uzyskać, wynosi 300 proc. minimalnego wynagrodzenia. Dla jego obliczenia bierze się pod uwagę najniższą płacę obowiązującą w dniu, w którym firma spełni warunki dotyczące długości okresu zatrudnienia bezrobotnego.

Pieniądze na stanowisko

Dzięki współpracy z pośredniakiem firma może skorzystać z refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Przedsiębiorca uzyska taką pomoc, jeśli utworzy stanowisko dla zarejestrowanej osoby bezrobotnej. Firma na ten cel może otrzymać maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (aktualnie jest to kwota wynosząca ponad 22 tys. zł). Wysokość średniej płacy ustala się na dzień zawarcia umowy między urzędem a podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą. Ostateczna wysokość refudacji wynika jednak z kontraktu zawieranego przez starostę, działającego za pośrednictwem urzędu, i przedsiębiorcę. Aby uzyskać zwrot wydatków związanych z utworzeniem nowego miejsca pracy, firma musi spełnić jednak pewne warunki.
Do takiej pomocy kwalifikują się pracodawcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą przez co najmniej pół roku. Dodatkowo właściciel firmy nie może zalegać z opłacaniem żadnych danin publicznych czy należności względem kontrahentów. Na podobnych zasadach o refundację kosztów mogą starać się niepubliczne przedszkola i szkoły, działające na podstawie ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
Na refundację kosztów nowego miejsca pracy mogą liczyć także producenci rolni. W tym wypadku maksymalna wysokość wsparcia również wynosi sześciokrotność przeciętnej płacy. Z pomocy mogą skorzystać osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, będące posiadaczami gospodarstwa rolnego lub prowadzące dział specjalny produkcji rolnej. Warunkiem jej przyznania jest posiadanie siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium Polski oraz zatrudnianie w każdym miesiącu przez ostatnie pół roku przed złożeniem wniosku co najmniej jednego pracownika na pełen etat.
Wszystkie podmioty, które skorzystały z możliwości refundacji, obowiązane są zatrudniać nową osobę w pełnym wymiarze czasu pracy łącznie przez co najmniej 24 miesiące. Jeżeli okres ten będzie krótszy albo naruszone zostaną inne warunki umowy o refundację, podmiot zatrudniający będzie musiał dokonać zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami. W związku z tym przy podpisywaniu kontraktu ustala się zabezpieczenie zwrotu przyznanych środków, np. w formie poręczenia.
Podmiot ubiegajacy się o refundację składa też oświadczenie o niekaralności za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, określone w kodeksie karnym i ustawie z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 768 z późn. zm.), dotyczące okresu 2 lat przed wystąpieniem z wnioskiem o przyznanie środków. Aplikując o refundację, należy pamiętać, że stanowi ona pomoc de minimis i jest udzielana zgodnie z ogólnymi zasadami przyznawania takiego wsparcia.

Stażysta z urzędu pracy

Przedsiębiorca we współpracy z powiatowym urzędem pracy może również zorganizować staż dla bezrobotnego. Z osobą aktywizowaną w tej formie nie nawiązuje się stosunku pracy, choć firma ma obwiązek traktowania jej na równi z pracownikami.
Z możliwości odbycia stażu mogą skorzystać chętni będący w tzw. szczególnej sytuacji na rynku pracy, czyli np. w wieku do 25. roku życia, powyżej 50 lat, długotrwale bezrobotni, bez doświadczenia zawodowego, niepełnosprawni czy samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko. W trakcie stażu bezrobotny nabywa umiejętności praktyczne niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku i zyskuje nowe doświadczenie. Firma z kolei ma okazję sprawdzić, czy skierowana do niego osoba posiada predyspozycje do wykonywania danych obowiązków. Co ważne w przypadku tego instrumentu, poza zaangażowaniem w zakresie przygotowania stanowiska przedsiębiorca nie musi ponosić dodatkowych kosztów. Wynagrodzenie dla stażysty w formie tzw. stypendium jest wypłacane przez powiatowy urząd pracy.
Sam staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, w której określa się m.in. program stażu. Powinien on wskazywać zawód, którego taka praktyka dotyczy, zakres zadań na stanowisku, rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji lub umiejętności i sposób ich potwierdzenia, a także opiekuna przyjmowanej osoby.
Minimalny okres stażu odbywanego przez bezrobotnego wynosi 3, a maksymalny 6 miesięcy. Wyjątkowo może być on dwa razy dłuższy. Ma to miejsce, gdy na staż przyjmowani sa młodzi bezrobotni do 25. albo 27. roku życia. W tym drugim przypadku z przedłużonego czasu mogą skorzystać osoby, które w okresie roku poprzedzającego przyjęcie na taką praktykę ukończyły szkołę wyższą. Firma po zakończeniu realizacji programu stażowego ma obowiązek przedstawić bezrobotnemu opinię o zadaniach realizowanych przez bezrobotnego i umiejętnościach praktycznych, które pozyskał.
Ma też obowiązek, na wniosek stażysty, udzielić mu dwóch dni wolnych za każde 30 dni pracy. W ostatnim miesiącu odbywania wspomnianej praktyki musi to nastąpić przed upływem terminu jej zakończenia.

Wzór wniosku

o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy ze środków funduszu pracy

Wieluń, .......... 2013 r.

Anna Kowalska,

prowadząca działalność gospodarczą pod firmą

GAMBIT Anna Kowalska

ul. Zielona 1

00-007 Wieluń

PESEL 81091705226

REGON 47889436

NIP 723-58-07-156

Powiatowy Urząd Pracy w Wieluniu

Wniosek o dofinansowanie kosztów wyposażenia stanowiska pracy

Wnoszę o skierowanie bezrobotnego na jedno nowotworzone w moim przedsiębiorstwie stanowisko asystenta biurowego, zawarcie umowy o refundację kosztów jego utworzenia oraz zwrot poniesionych kosztów w kwocie .... zł (słownie: ... złotych). Działalność gospodarczą prowadzę od 1 lutego 2007 r., w ramach której świadczę usługi cateringowe (symbol PKD: ...). Kandydat na stanowisko asystenta biurowago powinien posiadać co najmniej półroczne doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku.

Jako formę zabezpieczenia zwrotu refundacji proponuję poręczenie ... (dane osobowe poręczyciela: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości), którego oświadczenie o uzyskiwanych dochodach oraz o aktualnych zobowiązaniach finansowych załączam do niniejszego wniosku.

W załączeniu przedstawiam kalkulację kosztów związanych z wyposażeniem wymienionego stanowiska pracy oraz źródła finansowania. Dołączam także szczegółowy opis wydatków, które będą ponoszone z przyznanej dofinansowania na zakup urządzeń, maszyn i mebli niezbędnych na nowym stanowisku pracy.

Załączniki:

1. Kalkulacja kosztów wyposażenia miejsca pracy i źródła finansowania,

2. Specyfikacja wydatków przeznaczanych na zakup środków trwałych,

3. Oświadczenie poręczyciela o uzyskiwanych dochodach (źródło i kwota dochodu) oraz o aktualnych zobowiązaniach finansowych (wysokość miesięcznej raty długu),

4. Oświadczenia wnioskodawcy:

1) o niezmniejszaniu wymiaru czasu pracy pracowników i nierozwiązywaniu stosunków pracy w okresie ostatnich 6 miesięcy oraz do czasu otrzymania refundacji,

2) o prowadzeniu w okresie ostatnich 6 miesięcy działalności gospodarczej,

3) o braku zaległości w zapłacie składek na fundusze publiczne, podatków, należności względem kontrahentów i pracowników,

4) o niekaralności za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu w okresie 2 ostatnich lat,

5. Oświadczenie o pomocy de minimis otrzymanej w ciągu 3 ostatnich lat albo o jej braku w tym okresie, a także wymagane prawem informacje niezbędne do jej udzielenia i dokumentacja sytuacji finansowej firmy w tym okresie.

Podpis

.......................................

KROK PO KROKU

Jak uzyskać pomoc z pośredniaka

1. Śledź na stronie internetowej urzędu pracy ogłoszenia o dostępności środków przeznaczonych na wspieranie zatrudnienia bezrobotnych.

2. Sprawdź, czy spełniasz wymagania dla podmiotów mogących uzyskać dofinansowanie w przypadku korzystania z określonego instrumentu rynku pracy.

3. Złóż wniosek o zorganizowanie stażu bądź refundację kosztów związanych z utworzeniem miejsca pracy (w tym drugim przypadku określ proponowaną kwotę).

4. Odczekaj jeden miesiąc – w takim terminie urząd ma obowiązek poinformować o tym, czy wniosek został uwzględniony.

Podstawa prawna

Art. 44, 46, 47 i 53 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 674 z późn. zm.). Rozporządzenie z 23 kwietnia 2012 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy (Dz.U. z 2012 r., poz. 457). Rozporządzenie z 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz.U. z 2009 r. nr 142, poz. 1160). Rozporządzenie z 7 stycznia 2009 r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (Dz.U. z 2009 r. nr 5, poz. 25).