Premier Donald Tusk nie chce ustawowego zakazu handlu w niedziele. Premier apeluje do posłów, by debatę na ten temat odłożyć na okres lepszej koniunktury gospodarczej, gdy stopa bezrobocia wyraźnie spadnie.

Podczas konferencji prasowej, szef rządu podkreślił, że nie popiera postulatu zakazania handlu w niedziele drogą ustawy. - Swoboda dysponowania własnym czasem w niedzielę wydaje mi się takim naturalnym uprawnieniem dla ludzi - powiedział Donald Tusk.

Premier zaapelował, by debatę o niedzielnym handlu odłożyć na lepsze czasy. Dyskusja na temat tego jak powinna wyglądać niedziela, powinna odbyć się w czasie, kiedy bezrobocie w Polsce spadnie wyraźnie poniżej 10 procent, zaznaczył Donald Tusk. Jego zdaniem, ograniczenie czasu pracy dla handlowców odbije się niekorzystnie na liczbie bezrobotnych, która i tak jest bardzo wysoka.

Projekt zmian w kodeksie pracy, który zakazywałby handlu w niedzielę, zgłosiła grupa posłów z różnych partii. Propozycja zakłada, że zakaz dotknąłby przede wszystkim sklepów wielkopowierzchniowych. Postulaty posłów popiera między innymi Solidarność oraz Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, który zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy zakazującej handlu w niedzielę.