Kobiety w ciąży i na urlopie macierzyńskim nie będą musiały udowadniać gotowości do podjęcia zatrudnienia w okresie opieki nad dzieckiem. Resort pracy chce, aby od 1 września 2013 r. kobiety rodzące dzieci nie musiały wywiązywać się z obowiązku zgłaszania się w urzędzie pracy w terminach ustanowionych przez ten urząd.
Zgodnie z planami ministerstwa w tej dacie miałaby wejść w życie ustawa, której projekt został obecnie skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje m.in. wprowadzenie zmian dotyczących urlopu i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzenie urlopu rodzicielskiego. Poza tymi zmianami ustawodawca postanowił uwzględnić sytuację kobiet będących w ciąży i korzystających z urlopu macierzyńskiego również na płaszczyźnie kontaktów z urzędami pracy.
– Dotychczasowe regulacje ustawowe pozwalały na preferencyjne traktowanie wyłącznie kobiet w ciąży i w okresie 30 dni po porodzie – wskazuje jeden z pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach.
– W tym zakresie urząd stosuje także zalecenia resortu pracy z marca 2012 r., mające na celu łagodniejsze traktowanie takich kobiet.
Zgodnie z najnowszymi planami w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.) miałby zostać wprowadzony przepis, iż starosta nie może pozbawić statusu bezrobotnego kobiety w ciąży z powodu niezdolności do pracy związanej z ciążą i porodem, trwającej przez nieprzerwany okres 90 dni. Ponadto statusu tego nie można by pozbawić również z uwagi na brak zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia spowodowanej narodzinami i opieką nad dzieckiem. Uprawnienie to przysługiwałoby przez okres równy okresowi pobierania zasiłku macierzyńskiego w okresie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.
Według resortu pracy nowe regulacje mają na celu zapewnienie możliwości utrzymania statusu bezrobotnego przez kobiety w okresie ciąży i po urodzeniu dziecka z uwagi na ten szczególny stan. Zgodnie bowiem z generalną zasadą bezrobotny musi cały czas pozostawać w stanie gotowości do podjęcia zatrudnienia. Nowe przepisy zwalniałyby kobiety rodzące z tego obowiązku na pewien okres.
Sceptycznie propozycje ministerstwa ocenia radca prawny Sławomir Paruch z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy. – Zwolnienie z obowiązku stawiennictwa w urzędzie powinno być uzasadnione stanem zdrowia kobiety, a to stwierdza zwolnienie lekarskie. Dodatkowe ułatwienia nie są więc potrzebne – ocenia.
Jego zdaniem specjalne preferencje dla kobiet w ciąży i po porodzie nie powinny mieć miejsca w stosunku do osób, których stan zdrowia nie uzasadnia łagodniejszego traktowania, a zwolnienie z obowiązku aktywnego poszukiwania pracy ma uzasadnienie jedynie w związku z opieką nad dzieckiem.
Projekt w obecnym kształcie zakłada również zwolnienie pracodawców z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za pracowników powracających z urlopów związanych z urodzeniem dziecka – z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu.
Etap legislacyjny
projekt