statystyki

Kuratorzy sądowi walczą o obiecane podwyżki

autor: Inga Stawicka04.11.2020, 07:58; Aktualizacja: 04.11.2020, 08:35
W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu nadal znajduje się jedynie projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu nadal znajduje się jedynie projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich.źródło: ShutterStock

Kuratorzy nadal nie doczekali się wejścia w życie nowelizacji, w myśl której mieli otrzymać podwyżki stosownie do posiadanego stopnia służbowego.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu nadal znajduje się jedynie projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich. Został on opublikowany w maju, a datę jego realizacji ustalono na III kwartał 2020 r. Stosowny akt nadal nie został jednak podpisany przez premiera.

Kuratorzy są zaniepokojeni przedłużającym się oczekiwaniem. I ślą do przedstawicieli rządu pisma z pytaniami o powody zwłoki. Z uzyskaniem jednoznacznej odpowiedzi mają jednak kłopot.

– 14 października br. rozporządzenie, które pozytywnie przeszło całą drogę legislacyjną, trafiło do premiera Mateusza Morawieckiego. I w tym momencie utknęło. Po wielu próbach zorientowania się, co dalej się z nim dzieje, otrzymałam informację, że trafiło ono z powrotem do wiceministra finansów Piotra Patkowskiego. Rozmawiałam z nim telefonicznie, minister twierdzi, że pieniądze na podwyżki są. Jednak Centrum Analiz Strategicznych stwierdziło, że rozporządzenie jest kontrowersyjne z powodu planowanego zamrożenia płac w sferze budżetowej w 2021 r. Tylko że nasze rozporządzenie było wynikiem porozumienia z miasteczkiem strajkowym z 2019 r. i miało obowiązywać już od stycznia 2020 r., więc zamrożenie płac w przyszłym roku nie powinno mieć w tym momencie znaczenia – tłumaczy Aleksandra Szewera-Nalewajek, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych (OZZKS).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • Andrzej(2020-11-04 09:53) Zgłoś naruszenie 371

    Kuratorzy przez 10 lat mieli zamrożone wynagrodzenia, walczyli o podwyżki ( tak naprawdę to częściowe wyrównanie inflacyjnego za te lata zamrożenia) razem z innymi grupami zawodowymi w sądzie, i mimo podpisanego porozumienia 16 miesięcy temu, podwyżki nie dostali, a teraz im się mówi, że podwyżka jest „kontrowersyjna”, bo budżet ma być zamrożony w 2021 r. W tym samym czasie rząd sobie kupuje limuzyny, a sluzby mundurowe dostają ekstra kase ( kurator ma kontakt z tymi samymi ludźmi sam, z którymi policjanci mają uzbrojeni i we dwójkę ).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kurator(2020-11-04 15:21) Zgłoś naruszenie 204

    Pracujemy nieprzerwanie mimo pandemii, na pierwszej linii (pracownicy socjalni i asystenci od 16.03 głównie zdalnie). Jesteśmy jedyną służbą, która jest niezauważana a przez Premiera lekceważona!

    Odpowiedz
  • Dawid(2020-11-04 11:17) Zgłoś naruszenie 206

    Szanowny Panie Premierze. Kuratorzy sądowi, do chwili obecnej pozostali jedyną grupą zawodową, w stosunku do której nie zostało zrealizowane porozumienie zawarte pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości Prokuratorem Generalnym z Przedstawicielami Sztabu Protestacyjnego Miasteczka Pracowników Sądów i Prokuratury z dnia 4 lipca 2019 r., a które miało zostać zrealizowane do końca trzeciego kwartału br. Z uwagi na powyższe, zwracam się z prośbą o jak najszybsze sfinalizowanie prac nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów, zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich Nr 145, poprzez podpisanie i skierowanie do ogłoszenia.

    Odpowiedz
  • Ania P. (2020-11-04 17:52) Zgłoś naruszenie 154

    Przykry jest brak poszanowania do fu kcjonariuszy publicznych, którzy są "oczki sądu" i często są wysyłani na pierwszy front procesów sądowych. Mamy nienormowany czas pracy i to nie jest, że po 8 godzinach zamykamy biuro i mamy czystą głowę. Pracę przenosimy na każde inne płaszczyzny naszego funkcjonowania. Pracujemy z ludźmi, to nie przedmioty! Nie da się po 8 godzinach odstawić podopiecznego w kąt jak laptopa, kasę fiskalną, towar handlowy. Jesteśmy z podopiecznymi w stałym kontakcie, na wakacjach, urlopach, podczas choroby. Zabezpieczmy kontakty w Wigilię, urodziny naszych dzieci, dni wolne od pracy. Nie ma etatów, pracy coraz więcej. Dlaczego zostaliśmy tak potraktowani? Dlaczego od tylu lat Ministerstwo nie gratifikuje Naszej pracy adekwatnie do wzrostu obowiązków? Serce boli, że tak się Nam mydli oczy. Dla mnie to wszystko to gołosłowność i brak konsekwencji że strony MS.Obiecanki cacanki, a głupiemu radość....bardzo przykre. Pozdrawiam wszystkich kolegów i koleżanki z branży.

    Odpowiedz
  • Błażej (2020-11-04 16:10) Zgłoś naruszenie 142

    Wszystkie grupy zawodowe będące sygnatatiuszami porozumienia otrzymały obiecane środki, jedynie kuratorzy zostali pominięci... Domagamy się szybkiego wywiązania rządu z umowy. Pacta sunt servanda!!!

    Odpowiedz
  • Ataner Ydur (2020-11-04 14:34) Zgłoś naruszenie 141

    Pacta Sun serwanta panie premierze (pisownia celowa)... na wielką literę trzeba zasłużyć !!!!

    Odpowiedz
  • Kurator apelacja wielkopolska(2020-11-04 19:47) Zgłoś naruszenie 102

    Cóż zamiast obiecanych podwyżek właśnie dostaliśmy schemat kontroli z Sądu Okręgowego. Poza tym należy podkreślić że pomimo pandemii kuratorzy nadal wykonują swoje obowiązki w środowisku Tutaj nikt nie pomyślał aby to w jakikolwiek sposób docenić. O przepraszam dostałam 4 rękawiczki i2 maseczki

    Odpowiedz
  • krzysiek(2020-11-04 09:07) Zgłoś naruszenie 951

    Większość kuratorów zamknęła się w biurach, społeczni udają że kontrolują podopiecznych i jeszcze żądają podwyżek. ,

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Jan(2020-11-04 20:14) Zgłoś naruszenie 82

    Jak można tak oszukać

    Odpowiedz
  • Kurator(2020-11-05 06:04) Zgłoś naruszenie 62

    Jeszcze nigdy, w historii polskiej kurateli żaden rząd tak nie upokorzył kuratorów. Tylko oni w 2019r nie protestowali dla dobra podsądnych i biegu spraw, a także dla zasady, że kurator to służba i misja. Właśnie za taką lojalność i podstawę zostali ukarani. W całym resorcie wszyscy już zapomnieli, że dostali podwyżki, a kuratorzy po ok. 10 latach zamrożenia wynagrodzeń, mimo porozumienia zostali pominięci. Mają nadal za pensję zbliżoną już do pensji osoby wykonującej zawód niemerytoryczny podejmować czynności w terenie, narażać siebie, swoich bliskich i współpracowników na utratę zdrowia i życia, wchodzić w środowiska z notesem i długopisem, do których policja wchodzi z bronią, i zawsze w duecie i mając do dyspozycji radiowóz ( a kurator chyba jako jedyny urzędnik podejmujący czynności w terenie może korzystać z komunikacji publicznej lub własnego samochodu oczywiście, bez zwrotu kosztów) podejmować decyzje o ludzkich losach, wykonywaćwszystkie zadania zlecone przez Sąd ( żeby sprawy nie " leżały") ?????? To tłumaczy , dlaczego ludzie w wyższym wykształceniem, studiami podyplomowymi, certyfikatami i zaświadczeniami , których w resorcie nikt aż tyle nie ma , przestali starać się i tę pracę Są okręgi gdzie wolnych wakatów jest wiele. Są przypadki odchodzenia z zawodu, który oprócz utraty zdrowia i wypalenia zawodowego nie daje już nic w zamian. Wiem co piszę. Pracuję już 40 rok i powtarzam , nigdy żaden rząd tak mnie nie potraktował.

    Odpowiedz
  • o(2020-11-04 09:18) Zgłoś naruszenie 52

    po polski powinno być walczą o podwyżki

    Odpowiedz
  • Kurator ds. Karnych(2020-11-05 18:17) Zgłoś naruszenie 20

    Pracujemy z ludźmi których społeczeństwo określa mianem "Przestępca". Co istotne nikt z Nich nigdy nawet nie próbował mnie okraść. Myślę że ci "Przestępcy" , w większości szanują nas- Kuratorów. My Ich także szanujemy. Co jednak mamy myśleć o Panu Premierze, gdy czujemy się oszukani i okradani ? Pacta sunt servanda (łac. umów należy dotrzymywać) – zasada wyrażająca się w tym, że osoba, która zawarła w sposób ważny umowę, musi się z niej wywiązać

    Odpowiedz
  • Dozorowany z gminy oświęcim (2020-11-05 19:43) Zgłoś naruszenie 23

    W Oświęcimiu kuratorzy karni nic nie robią za co chcą podwyżki??? Zwłaszcza jeden pan który jak do niego dzwonie sprawia wrażenie niekompetentnego i nie douczonego. Jak twierdzi on teraz w teren nie chodzi proszę tylko dzwonić albo zgłaszać interwencje policji.

    Odpowiedz
  • Kierownik zespołu.(2020-11-05 18:09) Zgłoś naruszenie 11

    Chyba czas już drodzy kuratorzy na bardziej radykalne formy okazania niezadowolenia. Nie przesyłać danych statystycznych , nie wykonywać wywiadów środowiskowych, generalnie zrobić włoski strajk.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja(2020-11-05 17:35) Zgłoś naruszenie 10

    Czuję się oszukany i manipulowany przez premiera.

    Odpowiedz
  • Mmmm(2020-11-05 17:15) Zgłoś naruszenie 00

    Wydymali nas bez mydła.

    Odpowiedz