statystyki

Jaki zasiłek chorobowy i macierzyński należy się pracownicy zwolnionej na początku ciąży

autor: Izabela Nowacka10.07.2020, 08:45; Aktualizacja: 10.07.2020, 08:54
Zasiłek chorobowy nie przysługuje też za okres niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało po wyczerpaniu prawa do tego zasiłku.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje też za okres niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało po wyczerpaniu prawa do tego zasiłku.źródło: ShutterStock

Umowa o pracę zawarta z pracownicą na czas określony ulegnie samorozwiązaniu 10 lipca br. Obecnie przebywa ona na pierwszym w tym roku zwolnieniu lekarskim wystawionym od 25 czerwca do 31 lipca. Jak się okazało, jest w ciąży (drugi miesiąc). Jak wygląda prawo do świadczeń chorobowych w tej sytuacji (szczególnie po zakończeniu umowy)? Czy będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński, jeśli będzie chorować aż do porodu? Pracownica otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 8500 zł brutto miesięcznie.

odpowiedź

Tak, pracownica zachowa prawo do zasiłku chorobowego za okres od 11 do 31 lipca 2020 r., choć pod pewnymi warunkami. Podstawę tego zasiłku będzie stanowić jednak kwota 5331,47 zł, a nie dotychczasowe wynagrodzenie z umowy o pracę. Pracownica nie uzyska zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzi niebędąc ubezpieczoną.

Przedłużenie do dnia porodu

Należy wspomnieć, że umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 par. 3 kodeksu pracy). W tym jednak przypadku etap ciąży jest tak wczesny, że umowa terminowa nie przedłuży się, lecz rozwiąże z upływem czasu, na jaki została zawarta.

Za okres od 25 czerwca do 10 lipca pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy. Natomiast za dalszy okres choroby, przypadającej już po zakończeniu stosunku pracy, będzie jej przysługiwał zasiłek chorobowy płatny przez ZUS, o ile nie wystąpią negatywne przesłanki ustawowe.

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby:


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane