statystyki

Pandemia minie, telepraca zostanie. Niemcy chcą ustawy o prawie do pracy z domu

autor: Artur Ciechanowicz21.05.2020, 07:46; Aktualizacja: 21.05.2020, 08:13
W przyszłości pracownicy firmy będą musieli uzasadnić, dlaczego przychodzą do biura, a nie dlaczego pozostają w domu

W przyszłości pracownicy firmy będą musieli uzasadnić, dlaczego przychodzą do biura, a nie dlaczego pozostają w domuźródło: ShutterStock

Niemiecki rząd chce ustawowo zagwarantować prawo do pracy zdalnej. Firmy w Hiszpanii i we Francji zamierzają wprowadzić tę opcję na większą skalę.

– Pracuję nad nową ustawą, która zagwarantuje prawo do telepracy. Przedstawię ją na jesieni – zadeklarował w wywiadzie dla niemieckiego tabloidu „Bild” minister pracy RFN, socjaldemokrata Hubertus Heil. – Każdy, kto chce i ma możliwość pracy z domu, powinien mieć do tego prawo. Nawet kiedy pandemia już minie – konkretyzował. Heil proponuje, by pracownicy mogli wybrać, czy chcą pracować tylko i wyłącznie z domu, czy też pojawiać się co jakiś czas w biurze.

Niemiecki minister chce też zagwarantować, by „praca nie wchodziła w życie prywatne”. Pomysł ma poparcie wicekanclerza i ministra finansów, również wywodzącego się z SPD Olafa Scholza. – Kilka ostatnich tygodni pokazało, jak dużo można zdziałać, pracując z domu. To prawdziwe osiągnięcie, z którego nie powinniśmy rezygnować – przekonywał w jednym z wystąpień. Według szacunkowych danych 25 proc. zatrudnionych w Niemczech pracuje obecnie z domu. Przed pandemią koronawirusa odsetek ten był dwa razy niższy.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane