statystyki

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego wydłużone z urzędu

autor: Michalina Topolewska08.04.2020, 08:10; Aktualizacja: 08.04.2020, 08:10
Decyzje dotyczące przyznania świadczenia pielęgnacyjnego czy specjalnego zasiłku opiekuńczego powinny być wydłużone na taki sam okres jak orzeczenia o niepełnosprawności bez konieczności składania wniosku przez osobę uprawnioną.

Decyzje dotyczące przyznania świadczenia pielęgnacyjnego czy specjalnego zasiłku opiekuńczego powinny być wydłużone na taki sam okres jak orzeczenia o niepełnosprawności bez konieczności składania wniosku przez osobę uprawnioną.źródło: ShutterStock

Decyzje dotyczące przyznania świadczenia pielęgnacyjnego czy specjalnego zasiłku opiekuńczego powinny być wydłużone na taki sam okres jak orzeczenia o niepełnosprawności bez konieczności składania wniosku przez osobę uprawnioną.

Tak wynika z wyjaśnienia przedstawionego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Jest ono związane z wątpliwościami, jakie pojawiły się po wejściu w życie ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 568), a konkretnie jej art. 15h, który przewiduje szczególny tryb przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności lub jej stopniu.

Zgodnie z nim orzeczenia, które wygasły między 9 grudnia 2019 r. a 7 marca 2020 r. zachowują ważność na czas do upłynięcia 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – o ile w tym okresie złożony został wniosek o wydanie nowego dokumentu. Z kolei orzeczenia, które wygasły po 8 marca, zachowają ważność przez analogiczny okres – bez konieczności składania wniosku o nowy dokument. Jednocześnie art. 15h ust. 4 specustawy wskazuje, że jeżeli decyzja przyznająca świadczenia z pomocy społecznej, np. zasiłek stały, została wydana na okres wynikający z orzeczenia o dysfunkcji zdrowotnej, to wtedy ona również ulega wydłużeniu na taki sam okres jak ten dokument i następuje to na podstawie decyzji wydanej z urzędu.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mama (2020-07-16 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    Witam, orzeczenie na dzieci upłynęło 30 czerwca, został złożony nowy wniosek. Pani w urzedzie powiedziała że wypłata świadczeń będzie wypłacana normalnie czyli bez przerw , ale okazuje się że jednak nie bo trzeba czekać na decyzję przedłużająca a to nie wiadomo kiedy nastąpi .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane