statystyki

148 mln zł dla powiatów na pensje w pośredniakach

autor: Michalina Topolewska07.01.2020, 09:10; Aktualizacja: 07.01.2020, 09:10
Samorządy otrzymają w 2020 r. pieniądze z Funduszu Pracy na wynagrodzenia zatrudnionych w powiatowych urzędach pracy

Samorządy otrzymają w 2020 r. pieniądze z Funduszu Pracy na wynagrodzenia zatrudnionych w powiatowych urzędach pracyźródło: ShutterStock

Samorządy otrzymają w 2020 r. pieniądze z Funduszu Pracy (FP) na wynagrodzenia zatrudnionych w powiatowych urzędach pracy (PUP) oraz na nagrody dla osiągających najlepsze wyniki w aktywizacji bezrobotnych.

Tak wynika z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2020 r. Jednym z jego elementów jest nowelizacja przepisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia oraz instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1482 ze zm.). Do tej pory było tak, że powiaty otrzymywały dofinansowanie do kosztów wynagrodzeń zasadniczych oraz odprowadzonych od nich składek na ubezpieczenia społecznie pracowników PUP wykonujących zadania określone we wspomnianej ustawie. W ostatnich latach takie dodatkowe wsparcie z pieniędzy Funduszu Pracy nie było wpisane do przepisów ustawy na stałe, ale było wprowadzane na dany rok na mocy tzw. ustawy okołobudżetowej. Analogicznie będzie też w 2020 r.

Projekt przewiduje, że na pokrycie kosztów wynagrodzeń przeznaczonych zostanie 8 proc. kwoty środków ustalonej dla województw na podstawie art. 109 ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. na realizację projektów współfinansowanych z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

W ten sposób do samorządów trafi w sumie 148,61 mln zł, a więc trochę mniej niż w tym roku, kiedy było to 149,2 mln zł. Projekt zakłada, że pieniądze dla danego PUP zostaną przekazane w wysokości proporcjonalnej do jego udziału w wydatkach ogółem poniesionych w skali całego kraju w 2018 r. na programy na rzecz promocji zatrudnienia.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane