statystyki

Zwolnienie z obowiązku tworzenia PPK. Jakie wymagania należy spełnić?

12.09.2019, 10:30; Aktualizacja: 12.09.2019, 10:58
PPK

PPKźródło: ShutterStock

Firma zatrudniająca 230 osób prowadząca pracowniczy program emerytalny (PPE) chciałaby zwolnić się z obowiązku tworzenia PPK. Czy wystarczy, że warunki, od których zależy to zwolnienie, będzie spełniać 1 stycznia 2020 r., czyli w dniu, w którym ustawa o PPK zacznie mieć do niej zastosowanie?

Nie, nie wystarczy. Warunki zwalniające z obowiązku tworzenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK) firma prowadząca PPE musi spełniać zarówno w dniu, w którym byłaby objęta reżimem ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (ustawa o PPK), jak i później. Jeśli stan faktyczny w zakresie prowadzonego PPE ulegnie zmianie, może zwolnienie utracić.

Warunki, o których mowa, to zgodnie z art. 133 ust. 1 ustawy o PPK posiadanie zarejestrowanego PPE, do którego przystąpiło co najmniej 25 proc. osób zatrudnionych oraz odprowadzanie za nie składki podstawowej do PPE w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o PPE.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane