Urzędy wolą płacić na PFRON niż zatrudniać niepełnosprawnych

autor: Artur Radwan13.06.2018, 08:14; Aktualizacja: 13.06.2018, 08:27
Urzędy wolą płacić co miesiąc ciężkie pieniądze na PFRON niż zatrudniać niepełnosprawnych

Urzędy wolą płacić co miesiąc ciężkie pieniądze na PFRON niż zatrudniać niepełnosprawnychźródło: ShutterStock

Od siedmiu lat obowiązują przepisy, które umożliwiają preferencyjne traktowanie niepełnosprawnych przy ubieganiu się o stanowiska w urzędach. Ułatwienia nie przyciągnęły jednak wymaganej liczby pracowników.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • O!(2018-06-13 13:47) Zgłoś naruszenie 190

  Pracowałem w instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej. Po orzeczeniu, że jestem niepełnosprawny przez komisję lekarską wyrzucili na zbitą mordę.

  Odpowiedz
 • marta(2018-06-13 20:02) Zgłoś naruszenie 116

  W urzędach są zatrudnieni znajomi , koleżanki , kochanki itp. , są bezkarni , łamią prawo , bmw...

  Odpowiedz
 • as 70(2018-06-14 15:21) Zgłoś naruszenie 90

  doplaty dla psełdo pracodawcow powinny byc szczególowo kontrolowane a tak nie jest nie chce pisac o szczegółach to czysty biznes i niech nie płaczą tylko niech placa niepelnosprawnym i robia wszystko zgodnie z ustawa , a prawda jest taka ze to pewnej grupie nabijanie kasy z zatrudnienia to koszmar i wypadalo by zmienic

  Odpowiedz
 • cirilla(2018-06-13 10:32) Zgłoś naruszenie 95

  Prawo pracy nie sprzyja niepełnosprawnym dając im liczne przywileje których nie maja osoby pełnosprawne. 7 godzin pracy dziennie, zakaz pracy w nadgodzinach, dodatkowy 10 dniowy urlop wypoczynkowy (dla niektórych też rehabilitacyjny), to już perspektywa tego ze osoby nie ma w pracy, a chodzi o to żeby była i pracowała ! Dajcie równe równorzędne prawa niepełnosprawnym (takie same traktowanie) + obniżenie wpłaty na PFRON i zatrudnienie niepełnosprawnych wystrzeli konkretnie ! Zrozumiały byłby tylko ten urlop rehabilitacyjnym, ale reszta przywilejów to działanie na niekorzyść niepelnosprawnych na rynku pracy - niekonkurencyjni są nie tylko przez własne ułomności, ale także przez przywileje prawne. Nie dziwne ze potem wygrywa osoba sprawna (nawet często o znacznie gorszych kwalifikacjach)

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • marta(2018-06-13 20:02) Zgłoś naruszenie 84

  W urzędach są zatrudnieni znajomi , koleżanki , kochanki itp. , są bezkarni , łamią prawo , bmw...

  Odpowiedz
 • AA(2018-06-13 19:55) Zgłoś naruszenie 813

  Jeżeli niepełnosprawny pracuje 7h, a urząd pracuje 8h to znaczy, że trzeba rozwalać ludziom grafiki, żeby niepełnosprawny bonzo mógł pójść wcześniej do domu.

  Odpowiedz
 • SON "Podkarpacie"(2018-06-13 09:20) Zgłoś naruszenie 81

  Kary, w postaci wpłat na PFRON, instytucji rządowych, samorządowych i wszelkich innych instytucji publicznych z tyt. nieosiągania 6% wskaźnika zatrudnienia ON są finansowane z budżetu państwa. Stąd tak niskie zatrudnienie ON, i niechęć do zatrudniania tych osób. Warto dodać, że ulga we wpłatach na PFRON przy zatrudnianiu takich osób wynosi od 1879 zł/mc/etat (przy ON ze st. lekkim) do 7516 zł/mc/etat przy ON ze st. znacznym + sch. szczególne) zaś korzyści finansowe dla wszystkich pozostałych pracodawców z tyt. zatrudnienia ON wynoszą odpowiednio od 450 zł/mc/etat do 2400 zł/mc/etat

  Odpowiedz
 • zaaa(2018-06-13 10:04) Zgłoś naruszenie 613

  Tak tylko ze niepelnosprawny pracuje przez 7 godzin, trzbea mu dostosowac miejsce pracy, czesciej zwalniac i do tego nie pracuje w soboty. I nie pojedzie na inspekcje... ktora mzoe byc np.w niedziele.

  Odpowiedz
 • Ja niepełnosprawna(2018-06-19 16:03) Zgłoś naruszenie 20

  Ja jestem osobą niepełnosprawną, mam niestety wiele dolegliwości, ale nie widać aż tak mocno tego po mnie. Na ostatniej rozmowie kwalifikacyjnej usłyszałam, że nie brali by mnie pod uwagę gdyby mocno po mnie było widać niepełnosprawność. Dostałam tę pracę, ale musiałam pozbawić się 7 godzinnego czasu pracy, a dla mnie dla osoby niedowidzącej równa się z codziennym bólem głowy. Praktycznie migrenowym bólem głowy, jednak aby nie dołączyć do grona bezrobotnych zgodziłam się i są bardzo zadowoleni z mojej pracy.... Ja mam jedynie wyrzuty sumienia, że się nie poszanowałam, nie poszanowałam swego zdrowia. Korzystanie z 7h dnia pracy poza urzędami to czysta fikcja, formalna możliwość z której niewiele osób może skorzystać. Najlepszą opcją jest by ktoś pracował 8h, nie brał urlopów, L4 i by można było na niego brać dofinansowanie z PFRON. Powiem tylko tyle, że wiele osób niepełnosprawnych bardzo chce pracować, może będą pracować nieco wolniej, ale będziemy mieli oddanego pracownika. Czasami warto dać szansę, tym bardziej, że w ostatnich latach poprawiła się sytuacja z wykształceniem osób niepełnosprawnych. Zła wiadomość jest taka, że każdy z nas, w tym momencie zdrowy człowiek może stać się osobą niepełnosprawną. Nikomu, nawet największemu wrogowi tego nie życzę, bo to nie tylko ból, ale niemoc i współczucie najbliższych oraz litość i niechęć obcych nie rozumiejących tego z jaką rzeczywistością się zmagamy.

  Odpowiedz
 • kulawiec-latawiec(2018-06-22 20:48) Zgłoś naruszenie 20

  Dla sporej grupy ON urzędy są całkowicie niedostosowane. Zarówno architektonicznie jak i mentalnie. Czy słyszał ktoś by urząd oferował pracę zdalną, lub łączoną stacjonarną ze zdalną? Otwarty rynek coraz bardziej to umożliwia dostrzegając korzyści jakie niosą takie rozwiązania. Urzędy to niestety "beton" niezdolny do jakichkolwiek zmian...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane