statystyki

Polityka płacowa TFI jak regulamin wynagradzania

autor: Adrian Prusik11.01.2018, 08:41; Aktualizacja: 11.01.2018, 09:37
dokument, podatki, kontrola, audyt, firma, fiskus

Nadrzędnym celem polityki wynagrodzeń jest zapewnienie prawidłowego i skutecznego mechanizmu zarządzania ryzykiem.źródło: ShutterStock

Do jej wdrożenia nie wystarczy stosowanie samych przepisów o funduszach inwestycyjnych. Spełnić trzeba także wymogi prawa pracy, np. odpowiednio skonstruować zapisy o reduktorach premii.

Obowiązkiem towarzystw funduszy inwestycyjnych jest opracowanie i wdrożenie polityk wynagrodzeń dla najważniejszych pracowników – tych, których praca ma istotne znaczenie w kontekście ryzyka inwestycyjnego – na zasadach ramowo określonych przez ustawodawcę. O ile jednak samo opracowanie takiej polityki i dostosowanie jej do wymogów zawartych w przepisach nie budzi wątpliwości, o tyle problematyczne może być jej skuteczne wdrożenie. Wymaga to bowiem uwzględnienia m.in. przepisów prawa pracy. Ich pominięcie może skutkować nawet przegraną przed sądem pracy, a także spowodować, że realizacja obowiązków nałożonych na TFI będzie niepełna.

Wciąż z problemami

Obowiązek opracowania i wdrożenia polityk wynagrodzeń nałożyła na TFI ustawa z 31 marca 2016 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 615) z dniem z 4 czerwca 2016 r. Jednak mimo że od daty wejścia w życie przepisów upłynął już ponad rok, nadal pojawiają się pytania z nimi związane. Chodzi m.in. o art. 47a ust. 1 ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (t.j. 2016 r. poz. 1896 ze zm.; dalej: ustawa o funduszach inwestycyjnych).

Z przepisu tego wynika, że polityka wynagrodzeń powinna odnosić się do:

● członków zarządu TFI,

● osób podejmujących decyzje dotyczące portfela inwestycyjnego funduszy,

● osób pełniących funkcje z zakresu zarządzania ryzykiem,

● osób wykonujących czynności nadzoru zgodności działalności TFI z prawem.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane