Zemsta byłych pracowników: Co trzecia skarga do PIP jest od zwolnionej osoby

autor: Łukasz Guza21.08.2017, 07:13; Aktualizacja: 21.08.2017, 07:25
zwolnienie praca pracownik

Wiele firm nie zdaje sobie sprawy, o jak duże kwoty może toczyć się gra.źródło: ShutterStock

Co trzecie zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy jest kierowane przez zwolnioną osobę. Rzadko skarżą się zleceniobiorcy, zatrudnieni na czarno i związki zawodowe.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • Borys(2017-08-21 09:11) Zgłoś naruszenie 142

    Ta cala gadka to lipa jak sąd nie dopuszcza protokołów z kontroli z PIP z uwagi uż nie wnoszą nic istotnego do sprawy i odzrzuca wniosek o przystąpieniu ispektora pracy do sprawy jako strony postępowania ze to nie istotne ponieważ kontrole sugerowała istnienie stosunku pracy a następnie oddała powództwo jako nieudowodnione tak dziś działa cały układ sygnatur akt nawet niewarto podawać ale są w Płocku

    Odpowiedz
  • Borys(2017-08-21 09:12) Zgłoś naruszenie 61

    Ta cala gadka to lipa jak sąd nie dopuszcza protokołów z kontroli z PIP z uwagi uż nie wnoszą nic istotnego do sprawy i odzrzuca wniosek o przystąpieniu ispektora pracy do sprawy jako strony postępowania ze to nie istotne ponieważ kontrole sugerowała istnienie stosunku pracy a następnie oddała powództwo jako nieudowodnione tak dziś działa cały układ sygnatur akt

    Odpowiedz
  • piniusz(2017-08-21 09:51) Zgłoś naruszenie 112

    gdy zatrudniony wypracowywał tak wiele nadgodzin, że firma musiałaby zapłacić mu nawet ok. 30 tys. zł miesięcznie z tego tytułu-czy nie chodziło o Biedronkę

    Odpowiedz
  • Hfgh(2017-08-21 10:14) Zgłoś naruszenie 257

    Zgłośdziś do pip imieniem i nazwiskiem jutro nie pracujesz proste, kurna ja nie znam ani jednego polskiego pracodawcy który przestrzega kp!!!!! Co innego zagranicy o ile polak nie jest dyrektorem!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marycha (2017-08-21 10:45) Zgłoś naruszenie 444

    Minął już czas kiedy pracownik pracował za miskę ryżu. Pracodawcy czyli wyzyskiwacze niech się nie żalą bo nie mają powodu. Zawsze mogą podwinąć rękawy i sami wraz z żonami, kochankami i dziećmi zabrać się do roboty. Polecam ten rodzaj biznesu.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Zygfer(2017-08-21 15:27) Zgłoś naruszenie 70

    A co ma PIP do gadania, jak to sami swoi. W Legnickich ZPCHr pomimo obostrzeń w zakresie umów cywilnoprawnych, przetargi wygrywa jedna z firm ochroniarskich. Na pierwsze 3 miesiące płacą na czarno, potem na zlecniówkach pracuje się po 380 godzin, z karami,upomnieniami dot. np. za ubranie, spóźnienie, za późne odebranie telefonu, "nieestetyczny" wpis do dziennika pracy. PIP nie robi problemu, a firma ciągnie kasę za usługę ponad 2 tyś za osobę i z PFRONu. Pracują desperaci z 5, czy 6 komornikami, którzy to kolesie właścicieli ZPCHr, czy pracowników ZUS. PIP nie odezwie się bo to niska szkodliwość społeczna, a pracownicy są sami sobie winni, bo nikt im długów nie narobił, tylko oni sami. Nie odezwą się, bo i po co. Pół wypłaty idzie pod stołem, a skoro to są osoby z niskim wykształceniem, to są już na tyle zastraszenie, że nie odezwą się. Zresztą 13 zł brutto za godz to dla niektórych luksus. Niektórzy twierdzą, że wystarczy im chleb i sól do życia ni i byle jaka gierka na starym laptopie, aby mózg nie zasechł, ale i nie rozwijał się.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obserwator(2017-08-21 20:07) Zgłoś naruszenie 50

    Niech PIP sprawdzi jak jest na całej PKP S.A. Tam są dopiero eksperci od przestrzegana KP.

    Odpowiedz
  • Elektryk(2017-08-22 11:40) Zgłoś naruszenie 71

    Nie ma się czemu dziwić, przecież korporacje - głównie francuskie - wykorzystują pracowników aż żal słuchać. Uczciwy pracodawca może spać spokojnie.

    Odpowiedz
  • Marycha (2017-08-22 14:41) Zgłoś naruszenie 93

    do olo Miło mi, że i wyzyskiwacze czyli nuworysze czytają nasze tutaj komentarze. Chcecie z pracownika zrobić niewolnika i jeszcze dyskutujecie. Ja nie muszę już pracować bo mogę odcinać kupony i to mi wystarczy ale Ty cwaniaczku uważaj bo kiedyś Ci się noga powinie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-08-22 16:54) Zgłoś naruszenie 50

    Przecież w tym kraju nie ma prawa....już sam Sejm okrada robotników...1.2 przykładów złamania Konstytucji RP, (oraz jak wsteczne okradanie robotników z emerytur ze względu na szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy usprawiedliwił Sędzia TK i następnie Tusk . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) i PiS to też toleruje..... 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy (ur przed 1958r) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w elektrowni -niema ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały. 11.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą ustawę Podmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów. 12 Nigdy nie odwołali w tej Ustawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 1980 r w sprawie wcześniejszych emerytur.

    Odpowiedz
  • niewolnik(2017-08-28 08:46) Zgłoś naruszenie 61

    W Polsce panuje nowoczesne niewolnictwo. Pracownik to zwykly niewolnik pozbawiony praw pracowniczych. Gdyby mial prawa pracownicze to mialby podstawowe prawo do zrzeszania sie w zwiazkach zawodowych. Wtedy zwiazki walczylyby o jego prawa i nie musialby w milczeniu znosic lamania prawa ze strony pracodawcy, i dopiero po utracie pracy skarzyc w PIP. Niestetym, wspaniala solidarnosci dogadala sie z komuchami w 1989 m.in. w sprawie zwiazkow zawodowych, po prostu pozbawila Polakow mozliwosci do zrzeszania sie w zwiazki zawodowe. Zwiazki zawodowe ocalaly tylko tak, gdzie wczesniej byly zalozone, przed 1989, czyli w firmach panstwowych, w sektorach gornictwo, urzednicy, nauczyciele itd. Cala reszta niewolnikow juz nie ma tego prawa. Gdyby bylo inaczej, to zarabialiby wiecej i na uczciwych umowach. I Polska nie bylaby rajem dla inwestorow zagranicznych, szczegolnie dla wyzyskiwaczy niemieckich. W niemczech ponad 90% roboli jest w zwiazkach zawodowych, w Polsce ponizej 10% ludzi ma to prawo. To prawo zostalo odebrane wszystkim, ktorzy pracuja w sektorze prywatnym. Zaden rzad tego nie zmienil. Bo chodzi o "rozwoj kraju" czyli nabijanie kabzy "inwestorom czyli zlodziejom" a nie o godne zycie robola. PIP pilnuje interesow przedsiebiorcow a nie pracownikow. Wygrane przez niewolnikow sprawy to sa wyjatki, w koncu trzeba jakos uzasadnic istnienie PIP.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mis(2018-08-14 15:03) Zgłoś naruszenie 10

    witam ja pracuje juz prawie 4 lata nawet spodni nie ma na zime ciepłych a buty procilem sie juz 4 lata a nawet o buty na lato nie ma sa tylko te ktore sa na zime w wody na lato nie ma szkoda mowic

    Odpowiedz
  • wielkie oczy(2018-08-19 08:03) Zgłoś naruszenie 63

    A może ktoś obroni pracodawcę? mój pracownik napisał skargę do pip w którym doniósł, że nieterminowo płacę pensję i dostał za mało urlopu. Problem polega na tym, że nie zgłosił do mnie ani razu że ma jakiś problem !!!!!!! wypłatę rzeczywiście dostaje z opóźnieniem, ale nie więcej niż kilka dni. Jestem b. małą firmą i po prostu ciężko mi związać koniec z końcem gdy klienci nie płacą na czas na faktury, a nie chciałem zwalniać człowieka z powodu chwilowych mam nadzieję problemów. , jak było dobrze zawsze dostawał na czas. Co do urlopu nigdy mu nie odmówiłem tak jak zaplanował to dostawał, albo prosił o doraźny wolny dzień (pracuje u mnie ponad rok, a ma umowę na czas określony na 2 lata) Poskarżył się , że należał mu się wolny dzień za jakieś święto, które przypadło w dzień wolny od pracy. Na litość Boską , ja zapomniałem!!! ale czemu mi nie przypomniał i nie powiedział, że chce urlop, tylko napisał do PIP ?!!!!! O co tu chodzi ? czy ktoś może mi podpowiedzieć bo to dla mnie nie do ogarnięcia, żeby normalny, dorosły człowiek tak się zachował, przecież jak mu tak źle jest, to mógł najpierw mi to powiedzieć !!!! albo czemu się nie zwolnił tylko nadal pracuje ????!!! Czy gdzieś jest haczyk?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz