statystyki

Bez dóbr faktycznie wytworzonych przez sprzedającego nie ma obniżki we wpłatach na PFRON

autor: Luiza Klimkiewicz10.08.2017, 08:49; Aktualizacja: 10.08.2017, 09:56
Ulg udzielają uprawnieni sprzedający.

Ulg udzielają uprawnieni sprzedający.źródło: ShutterStock

Uprawnieni do udzielania ulg mają problemy z ustaleniem własnego charakteru produkcji i usług. Trudna do uchwycenia bywa bowiem granica pomiędzy produktem wytworzonym a oferowanym.

Pracodawcy, którzy nie zapewniają wymaganego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i w związku z tym rozliczają się z wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), mogą korzystać z ulg z tytułu zakupów od pracodawców osiągających wysokie wskaźniki zatrudnienia tych osób.

Uprawnieni sprzedający

Ulg udzielają uprawnieni sprzedający. Obecnie są nimi pracodawcy otwartego i chronionego rynku pracy o co najmniej 25-etatowym zatrudnieniu ogółem i co najmniej 30-procentowym wskaźniku zatrudnienia osób o znacznym stopniu niepełnosprawności lub osób o szczególnych schorzeniach i umiarkowanym stopniu niepełnoprawności.

Warto pamiętać, że ulgi we wpłatach na PFRON są instrumentem wsparcia pośredniego dla podmiotów uprawnionych do ich wystawiania. Zachęcają dodatkowo do współpracy z tymi podmiotami, przez co zatrudnienie w nich jest stabilniejsze.

To wsparcie nie jest jednak ukierunkowane na dowolną aktywność sprzedającego. Ulgi wspierają tylko faktyczne wytwarzanie przez niego dóbr. Z art. 22 ust. 1 i 8 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.) wynika, że ulgi należą się tylko z tytułu zakupu u uprawnionego sprzedającego jego produkcji własnej lub jego usług własnych (z wyłączeniem usług handlowych).


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane