statystyki

Bez dóbr faktycznie wytworzonych przez sprzedającego nie ma obniżki we wpłatach na PFRON

autor: Luiza Klimkiewicz10.08.2017, 08:49; Aktualizacja: 10.08.2017, 09:56
Ulg udzielają uprawnieni sprzedający.

Ulg udzielają uprawnieni sprzedający.źródło: ShutterStock

Uprawnieni do udzielania ulg mają problemy z ustaleniem własnego charakteru produkcji i usług. Trudna do uchwycenia bywa bowiem granica pomiędzy produktem wytworzonym a oferowanym.

Pracodawcy, którzy nie zapewniają wymaganego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i w związku z tym rozliczają się z wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), mogą korzystać z ulg z tytułu zakupów od pracodawców osiągających wysokie wskaźniki zatrudnienia tych osób.

Uprawnieni sprzedający

Ulg udzielają uprawnieni sprzedający. Obecnie są nimi pracodawcy otwartego i chronionego rynku pracy o co najmniej 25-etatowym zatrudnieniu ogółem i co najmniej 30-procentowym wskaźniku zatrudnienia osób o znacznym stopniu niepełnosprawności lub osób o szczególnych schorzeniach i umiarkowanym stopniu niepełnoprawności.

Warto pamiętać, że ulgi we wpłatach na PFRON są instrumentem wsparcia pośredniego dla podmiotów uprawnionych do ich wystawiania. Zachęcają dodatkowo do współpracy z tymi podmiotami, przez co zatrudnienie w nich jest stabilniejsze.

To wsparcie nie jest jednak ukierunkowane na dowolną aktywność sprzedającego. Ulgi wspierają tylko faktyczne wytwarzanie przez niego dóbr. Z art. 22 ust. 1 i 8 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.) wynika, że ulgi należą się tylko z tytułu zakupu u uprawnionego sprzedającego jego produkcji własnej lub jego usług własnych (z wyłączeniem usług handlowych).


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane