statystyki

Nie za wszystkie naruszenia praw pracowniczych pracodawca zostanie skazany

autor: Marcin Nagórek06.05.2017, 07:00
Podobna ocena prawna odnosi się do naruszenia w postaci nieprowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika

Podobna ocena prawna odnosi się do naruszenia w postaci nieprowadzenia ewidencji czasu pracy pracownikaźródło: ShutterStock

Prowadzę firmę i niestety mam sprawę karną w sądzie za różne wykroczenia po kontroli PIP. Zostałem obwiniony o dwukrotne niepłacenie terminowo pensji, dopuszczenie jednego z pracowników do pracy bez zaświadczenia lekarskiego i brak ewidencji czasu pracy innego pracownika. Naruszenia te rzeczywiście miały miejsce, ale nie zawsze wystąpiły one z mojej winy. Między innymi brak płatności wynagrodzeń dla pracowników wynikał z braku wpływu od kontrahentów, o czym uprzedzałem załogę. Czy jest ryzyko, że zostanę skazany za te naruszenia?

Nie jest możliwe zajęcie jednego stanowiska wobec wszystkich przywołanych naruszeń praw pracowniczych. Oceny zachowania przedsiębiorcy trzeba bowiem dokonać przez pryzmat różnych okoliczności towarzyszących wymienionym uchybieniom, często niezależnych od niego.

Odnosząc się do omawianego przypadku, warto zauważyć, że przedsiębiorca – jak twierdzi – utracił płynność finansową z powodu braku wpływów od kontrahentów, a nie z własnej złej woli. Będzie to zapewne brane pod uwagę przez sąd orzekający przy ewentualnym rozważaniu przypisania mu winy co do wykroczenia z art. 282 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.). Wskazano w nim, że kto wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Warto tu przytoczyć stanowisko Sądu Najwyższego zawarte w wyroku z 23 września 2009 r. (sygn. akt IV KK 66/09), w którym określono, że: „(...) Odpowiedzialność za wykroczenie z art. 282 k.p. można przypisać tylko temu sprawcy, z którego winy doszło do niewypłacenia należnych pracownikowi świadczeń pieniężnych. Aby zatem móc przyjąć zawinienie sprawcy, należy ustalić, że nie istniała przyczyna, która należycie usprawiedliwiałaby niewypłacenie należnych pracownikom świadczeń. Przyczyną tą może być (między innymi) brak dochodów po stronie zakładu pracy powodujący, że jego sytuacja finansowa stała się na tyle trudna, iż nie pozwala na regularną wypłatę zobowiązań”.

Skoro więc powodem nieterminowej wypłaty wynagrodzenia była trudna sytuacja finansowa przedsiębiorcy spowodowana brakiem wpływów od kontrahentów, to wydaje się, że sąd mógłby wydać orzeczenie uniewinniające go od wspomnianego wykroczenia. Przedsiębiorca powinien jednak właściwie udowodnić brak swojej winy przez dołączenie dowodów (np. pism do kontrahentów) lub powołanie świadków.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ygrek(2017-05-07 07:11) Zgłoś naruszenie 00

    stanowisko Sądu Najwyższego zawarte w wyroku z 23 września 2009 r. (sygn. akt IV KK 66/09) to jawne bezprawie a wręcz przypisywanie prawa sądowi to tworzenia prawa!!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane