Planujesz zakup telewizora, zmywarki lub pralki? Sprawdź, jak zaoszczędzić na zużyciu prądu

Jednym z najważniejszych – i najczęściej lekceważonych przy zakupie – parametrów każdego sprzętu elektrycznego jest klasa efektywności energetycznej, która informuje nas o tym, jak bardzo „prądożerne” będzie urządzenie. Bardzo często okazuje się, że zakupiona w promocyjnej cenie lodówka w dłuższym rozrachunku okazuje się większym obciążeniem dla domowego budżetu niż droższe - ale bardziej energooszczędne - urządzenie. Jak uniknąć zakupowych pułapek? Zapraszamy do poradnika przygotowanego na podstawie raportu UOKiK: "Kto czyta, oszczędza”.

Etykieta energetyczna

żródło: ShutterStock

Etykieta energetyczna

Etykieta energetyczna to specjalna nalepka lub tabliczka umieszczana w widocznym miejscu na urządzeniach AGD (oraz niektórych sprzętach RTV), która zawiera informacje o klasie efektywności energetycznej oraz innych parametrach technicznych naszego sprzętu. Obecnie znajdziemy ją m.in. na pralkach, lodówkach, zmywarkach, klimatyzatorach, suszarkach czy telewizorach. Wkrótce katalog sprzętów, których producenci będą zobligowani do umieszczenia etykiety energetycznej, poszerzy się m.in. o odkurzacze, piekarniki oraz kotły grzewcze.

Etykieta energetyczna informuje nas przede wszystkim o jednej z siedmiu (w przypadku niektórych urządzeń - nawet dziesięciu) klas efektywności energetycznej, które oznaczone są literami alfabetu od A (urządzenie najbardziej wydajne) do G (najbardziej „prądożerny” sprzęt). Produkty o bardzo wysokim poziomie efektywności energetycznej mogą być dodatkowo oznaczane plusami (od A+ do A+++). Na etykiecie energetycznej może pojawić się również znak graficzny „Ecolabel”, który informuje nas o tym, że danemu modelowi przyznano oznakowanie ekologiczne Unii Europejskiej. Oprócz etykiety, każdy sprzęt elektryczny sprzedawany na terenie UE powinien być wyposażony w kartę produktu, która zawiera dodatkowe dane techniczne dotyczące sprzętu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • Adam(2015-05-21 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    bossek, sądzę, iż nie tylko klasa energetyczna. każde urządzenie ma również cechy, np pralki i zmywarka to również kwestia oszczędności wody. Liczą się również dodatkowe funkcje. Zresztą coraz więcej Polaków kupuje sprzęty, które 10 czy 20 lat temu nie były zbyt popularne, choćby ze względu na cenę. Zmywarki to dobry przykład - obecnie sensowne ceny oraz stosunkowo mały pobór wody, prądu, no i oczywiście wygodnictwo.

    Odpowiedz
  • bossek(2015-05-20 21:20) Zgłoś naruszenie 00

    Coraz więcej Polaków przykuwa uwagę na klasę energetyczną sprzętu agd czy rtv. Myślę że wszystko zależy od edukacji a takie artykuły w tym pomagają. Sam ostatnio przy okazji remontu kuchni skusiłem się na zmywarkę , model ESL8525RO właśnie w klasie A++. Wiadomo że nie liczę na wysokie oszczędności ale zawsze coś się zaoszczędzi na prądzie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!