Najwyższe kary nałożone na biura podróży

Upadłości biur podróży to największe niebezpieczeństwo dla turystów. Ale w ostatnich latach sporym utrapieniem dla korzystających z usług touroperatorów były niedozwolone klauzule w umowach. Oto najwyższe kary jakie w ostatnich latach nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wakacje, podróże, turystyka

żródło: ShutterStock

Bee&Free 67 tys. złotych - 2012 rok

Zastrzeganie przez biuro podróży możliwości zmiany godzin wylotu, skrócenie czasu na składanie reklamacji – to przykłady postanowień stosowanych przez warszawskie biuro podróży Bee & Free. Prezes UOKiK uznała, że spółka naruszyła zbiorowe interesy konsumentów.

Postępowanie przeciwko przedsiębiorcy zostało wszczęte przez Urząd w lipcu 2011 roku. W jego rezultacie Prezes UOKiK stwierdziła, że Bee & Free stosowało postanowienia tożsame z wpisanymi do rejestru klauzul niedozwolonych oraz sprzeczne z ustawą o usługach turystycznych. Przeanalizowano wzorce umów oraz katalogi reklamujące ofertę spółki.

Jedno z postanowień, które wzbudziło wątpliwości Prezes UOKiK, nakładało uciążliwe formalności na turystów i nieprawidłowo informowało o czasie zgłoszenia i rozpatrzenia reklamacji. Zgodnie z kwestionowaną klauzulą, konsument musiał złożyć pisemną reklamację pilotowi wycieczki, a po 14 dniach od zakończenia wyjazdu przekazać ją biuru podróży. Zostałaby ona rozpatrzona nawet do 40 dni od momentu złożenia. Zgodnie z prawem, czas na reklamację nieudanego wyjazdu wynosi 30 dni od momentu zakończenia imprezy. W tym czasie organizator wyjazdu musi się do niej ustosunkować. Ponadto, reklamacje można złożyć niezależnie od wcześniejszego powiadomienia pilota.

Urząd miał również zastrzeżenia do klauzuli, na podstawie której Bee & Free miało możliwość zmiany godzin wylotu, nie przyznając konsumentowi prawa odstąpienia od umowy. Zgodnie z prawem – godziny wylotu są istotnym warunkiem zawieranej z biurem podróży umowy. Gdy się zmieniają, konsument ma prawo odstąpienia od kontraktu.

Prezes UOKiK uznała, że biuro podróży Bee & Free naruszyło zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła karę finansową ponad 67 tys. zł. Przedsiębiorca zaprzestał stosowania kwestionowanych praktyk. Decyzja nie jest ostateczna – przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!