Największe kary dla operatorów i firm telekomunikacyjnych w 2013 roku

Rok 2013 nie był najlepszy dla operatorów i firm telekomunikacyjnych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostro karał największych graczy na rynku jak i mniejsze podmioty. Wiele spraw dotyczyło zaniedbań i niedozwolonych klauzul z poprzednich lat. Mieliśmy też kilka wyroków Sadu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oto lista głównych zarzutów wobec telekomów w minionym roku. Część decyzji nadal oczekuje na ponowne rozpatrzenie w wyniku odwołań zainteresowanych stron.

Telefon

żródło: ShutterStock

TelePolska i Telekomunikacja Novum naruszyły zbiorowe interesy konsumentów: kara blisko 2 mln zł

TelePolska i Telekomunikacja Novum oferują m.in. stacjonarne usługi telekomunikacyjne w ramach abonamentu, świadczone w oparciu o usługę hurtowego dostępu do sieci telekomunikacyjnej TP S.A. (WLR).

Do Urzędu dotarło wiele skarg konsumentów i rzeczników konsumentów oraz zawiadomienia Prezesa UKE związane z umowami, które konsumenci zawierali w wyniku rozmów telefonicznych oraz domowych wizyt przedstawicieli handlowych spółek.

We wrześniu 2012 r. Urząd wszczął postępowania, które wykazały, że obaj przedsiębiorcy stosowali niezgodne z prawem praktyki. Urząd zakwestionował m.in. nieinformowanie konsumentów o możliwości odstąpienia od umowy oraz zastrzeganie i pobieranie różnych opłat.Prezes UOKiK ustaliła, że spółki obciążają konsumentów korzystających z ich usług opłatami: aktywacyjną oraz wyrównawczą, która ma rekompensować otrzymane ulgi, gdy konsument rozwiązuje umowę przed rozpoczęciem świadczenia usług abonamentowych.

Problem wynikał też z odstąpieniem od umowy. Prezes UOKiK zakwestionowała m.in. praktykę Telekomunikacji Novum polegającą na nie dopełnieniu obowiązku przekazywania konsumentom, z którymi spółka zawarła umowę poza lokalem przedsiębiorcy (np. podczas domowej wizyty akwizytora), wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!