« Powrót do artykułu

Odwrócona hipoteka. Co to naprawdę znaczy

Opublikowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów 21 października 2013 r. „Raport z kontroli przedsiębiorców zawierających umowy świadczeń dożywotnich” (dostępny na stronie www.uokik.gov.pl) traktuje o umowach powszechnie określanych mianem „odwróconej hipoteki”. Należy jednak podkreślić, że pojęcie to odnosi się do produktu finansowego zwanego „odwróconym kredytem hipotecznym”, obecnego na rynku amerykańskim i niektórych rynkach europejskich. W Polsce nie ma natomiast regulacji dopuszczających taką ofertę wśród produktów bankowych.

nieruchomości, kredyty, hipoteka

żródło: ShutterStock

Warto zaczekać z podjęciem decyzji o zawarciu umowy świadczeń dożywotnich do czasu uporządkowania stanu prawnego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (9)

 • logiczni myślący(2013-11-06 08:32) Zgłoś naruszenie 00

  to znaczy żeby puśćić ćię z torbami tak to trzeba tlumaczyć!

  Odpowiedz
 • zwykłe złodziejstwa i oszustwa -(2013-11-06 08:32) Zgłoś naruszenie 00

  "Odwrócona hipoteka. Co to naprawdę znaczy "

  -szanowne panie - PO prostu zabierz babci mieszkanie ! ! !

  Odpowiedz
 • rewizor(2013-11-06 09:00) Zgłoś naruszenie 00

  . W Polsce nie ma natomiast regulacji dopuszczających taką ofertę wśród produktów bankowych-i dlaczego to mnie nie dziwi

  Odpowiedz
 • a.k.(2013-11-06 09:17) Zgłoś naruszenie 00

  poczekać,ile czasu? od lat się o tym pisze i mówi, a ustawy jak nie było tak nie ma

  Odpowiedz
 • grażyna(2013-11-06 09:58) Zgłoś naruszenie 00

  Przy tym całym złodziejskim procederze jest jedna jaśniejsza sprawa. Niejeden synek czy córeczka w obawie przed utratą spadku, zainteresują się w końcu czy rodzic nie potrzebuje podstawowej opieki. Niekoniecznie finansowej ale takiej ludzkiej.

  Odpowiedz
 • korina(2013-11-06 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie starsi nie dajcie się otumanić, oszukać, banki chcą wyłudzić domy i mieszkania, żeby je sprzedać. Dadzą wam do podpisania umowę, przeczytacie pierwszą stronę, a reszta będzie drobnym druczkiem, kolejne strony. Zostaniecie na starość bezdomnymi, a dom, czy mieszkanie zamiast zostać w rodzinie stanie się towarem na rynku nieruchomości. Tam będą takie kruczki, takie niuanse, że bank nie będzie czekał aż umrzecie, bo wasz dom stanie się cennym towarem, aby na nim zarabiać. Pomyślcie, jaki bank ma interes w tym, żeby trzymać w tym domu starego człowieka nie wiadomo jak długo i jeszcze mu wypłacać rentę? Banki to nie instytucje dobroczynne!!! Może za granicą to funkcjonuje, ale tu jest dziki kraj, nikt was potem nie wybroni, kiedy będziecie płakać, że nie zrozumieliście, co podpisujecie i że nie tak miało być, jak przemiła pani lub pan z banku obiecywali "w trosce o was".

  Odpowiedz
 • b(2013-11-07 08:23) Zgłoś naruszenie 00

  udzielane im przez państwo świadczenia nie zaspokajają ich potrzeb to norma w Polsce, prawie wszystko już ukradli”, no podzielili się...

  Odpowiedz
 • Barbara(2013-11-07 12:54) Zgłoś naruszenie 00

  Nie nazywajcie dobrego pomysłu RZĄDU złodziejstwem,bo jest a raczej może być to dobrodziejstwo dla wielu starszych osób pozbawionych opieki i pomocy rodziny.Ta Ustawa ma być dobrodziejstwem i wyborem seniorów a nie nakazem Państwa.Nikt tu do niczego nie zmusza.Nie będzie to ustawa obligatoryjna a jedynie dobrowolna.Wiele starszych osób na nią czeka,a jeśli już nie może się doczekać od wielu lat obiecanej USTAWY daje się zmuszona sytuacją materialną do oszukiwania przez prywatne Fundusze hipoteczne,nie mające nadzoru KNFu.Dopiero nie dawno UOKIK skontrolował te firmy i stwierdził wiele nieprawidłowości w działaniu tych funduszy,które stosują niedozwolone praktyki i krzywdzą seniorów.Także krzywdą wielką są zbyt nisko ustalane RENTY DOŻYWOTNIE jak również zaniżone wyceny nieruchomości seniorów.

  Odpowiedz
 • Bart(2014-01-11 19:10) Zgłoś naruszenie 00

  Jak mam do wyboru, kupic mieszkanie za 58 tys. W regnach ok. Koluszek i sprzedac swoje za 200 tys. Miec 120 tys. Na dalsze zycie to wybieram taka opcje. Bez uzaleznienia od kogos.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!