ABC konsumenta

16 listopada 2018 r.

BIK: Liczba Polaków aktywnych kredytowo to 15,36 mln osób na koniec czerwca16 listopada 2018 r.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odnotowało 15,36 mln osób aktywnych kredytowo na koniec czerwca 2018 r. Oznacza to, że prawie co drugi dorosły Polak (48,8%) spłacał kredyt lub pożyczkę. Łącznie spłacanych było w czerwcu br.  28,34 mln zobowiązań kredytowych na kwotę 608,26 mld zł. Wartość wszystkich spłacanych kredytów względem PKB wynosi 30,7%, podało BIK. 

13 października 2018 r.

Sama instytucja upadłości konsumenckiej to temat szeroki, dotyczący jednak nie tylko osób z kredytami walutowymi, ale też takich, które poprzez różnego rodzaju okoliczności, a czasami po prostu poprzez nieszczęśliwy zbieg okoliczności stały się niewypłacalne. Dotyczy ona także kredytobiorców posiadających kredyty złotówkowe, którzy wcześniej, ważąc ryzyko walutowe, nie zdecydowali się na tańsze ówcześnie kredyty walutowe, a mimo to także znaleźli się w kłopotach.

Czego nie mówią frankowicze, czyli o rewizji umów z bankami13 października 2018 r.

Kredyty frankowe, ze względu na niski i stabilny w początkach lat dwutysięcznych kurs franka szwajcarskiego oraz atrakcyjne oprocentowanie stawką referencyjną LIBOR, stanowiły interesującą alternatywę dla relatywnie droższych w tamtym okresie kredytów w polskich złotych. Fakt ten zdaje się pomijany przez część frankowiczów, domagających się rewizji ich umów z bankami.

13 września 2018 r.

Skierowany akt oskarżenia objął 22 oskarżonych.

„Pożyczka Gotówkowa” sp. z o.o. oszukała ponad 73 tysiące osób13 września 2018 r.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku w dniu dzisiejszym (13 września 2018 roku) kieruje do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia w sprawie dotyczącej działalności firmy „Pożyczka Gotówkowa” sp. z o.o., poprzednio działającej pod nazwami Polska Korporacja Finansowa „Skarbiec” sp. z o.o. i „Pomocna Pożyczka” sp. z o.o.22 oskarżonych, ponad 73 i pół tysiąca pokrzywdzonych, szkoda łączna w kwocie ponad 181 milionów złotych

4 września 2018 r.

Kolejna wątpliwość sprowadza się do tego, czy możliwe byłoby utrzymanie w mocy postanowień zakwalifikowanych jako niedozwolone, jeśli takie rozwiązanie w momencie rozstrzygania sporu okazałoby się obiektywnie korzystne dla konsumenta.

Kolejny problem frankowiczów w luksemburskim trybunale4 września 2018 r.

Czy umowa kredytowa waloryzowana kursem franka szwajcarskiego może dalej obowiązywać, jeśli zawarte w niej klauzule indeksacyjne zostały uznane za niedozwolone? To kluczowa wątpliwość stojąca za wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, który złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE Sąd Okręgowy w Warszawie. Polski sąd chce się dowiedzieć, jakie są skutki nieuczciwości postanowień umownych kluczowych dla konstrukcji całej umowy, bo dotyczących sposobu przeliczania kwoty kredytu ze złotówek na franki.

20 sierpnia 2018 r.

Urzędnicy sprawdzili m.in. wesołe miasteczka, parki dinozaurów, tereny do gry w paintball i tory gokartowe

Przedsiębiorca odpowiada za swoje dinozaury20 sierpnia 2018 r.

We wszystkich parkach rozrywki, których legalność działania sprawdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dochodzi do nieprawidłowości. Przedsiębiorcy najczęściej starają się uniknąć odpowiedzialności za wypadki klientów. Urzędnicy przypominają, że takie postanowienia umowne są niedozwolone. To przecież przedsiębiorca ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo gości na swoim terenie.

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj