ABC konsumenta

2 września 2019 r.

Pełnomocnictwo opiekuńcze: Nowa instytucja pomoże starszym konsumentom?2 września 2019 r.

Coraz więcej wiekowych osób nie jest w stanie odpowiednio zatroszczyć się o swoje codzienne sprawy oraz majątek. Mają kłopoty z zakupami, są naciągane przez oszustów. Dlatego warto wprowadzić przepisy o tzw. pełnomocnictwie opiekuńczym. Z taką inicjatywą wyszła właśnie izba notarialna w Poznaniu. Dzięki nowej instytucji możliwe byłoby wskazanie specjalnego pełnomocnika, wybieranego przez seniora, który zatroszczyłby się o jego zdrowie i majątek w przypadku zaburzeń umysłowych, obniżenia sprawności umysłu czy otępienia.

27 sierpnia 2019 r.

Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję przedsiębiorstwom grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu.

UOKiK podejrzewa zmowę przy przetargu drogowym27 sierpnia 2019 r.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółkom Aglet z Warszawy i Star Budowa z Chybic (woj. świętokrzyskie). Podejrzewa, że zajmujący się budową i naprawą dróg przedsiębiorcy wpłynęli na wynik blisko 10 przetargów na remonty. Były one organizowanie przez gminy w województwie świętokrzyskim, a wartość zamówień wynosiła od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

14 sierpnia 2019 r.

W ramach ewentualnej współpracy oba organy mogłyby zatem wydać np. wspólne stanowisko, w którego treści przedstawiłyby uznaną przez siebie wykładnię, jak również wskazały podział kompetencyjny.

Przedsiębiorcy czekają na wspólne stanowisko organów w sprawie telemarketingu [OPINIA]14 sierpnia 2019 r.

Przedsiębiorcy zlecający, jak również realizujący telemarketing nie są pewni, który organ oraz w oparciu o jaką wykładnię przepisów będzie kontrolował ich działalność. Powyższe wynika z równoczesnego prowadzenia przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej postępowań dotyczących art. 172 ust. 1 ustawy – Prawo telekomunikacyjne, w myśl którego na prowadzenie marketingu bezpośredniego przez telefon trzeba mieć zgodę osoby odbierającej.

14 sierpnia 2019 r.

Przedsiębiorcy przysługuje odwołanie do sądu. Spółka zapowiedziała już, że z tej możliwości skorzysta. Uważa ona, że prezes UOKiK przyjętą interpretacją przepisów „ogranicza rozwój rynku, innowacje i ofertę dla klientów”.

W pakiecie telewizyjnym kanał kanałowi nierówny14 sierpnia 2019 r.

Niedopuszczalna jest praktyka operatora kablowego, który gwarantuje w umowie jedynie liczbę kanałów i w trakcie trwania umowy te najciekawsze zastępuje innymi, mało popularnymi. To jeden z zarzutów prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do czołowego gracza na polskim rynku telewizji kablowej – UPC.

6 sierpnia 2019 r.

Wydana przez prezesa decyzja jest nieprawomocna. Ukarany przedsiębiorca może odwołać się do sądu.

Rekordowa kara od UOKiK za przekręty na pokazach6 sierpnia 2019 r.

Niemal 4 mln zł kary. Tyle na wielkopolską firmę Exito nałożył prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Firma ma też zaprzestać stosowania kwestionowanych praktyk ze względu na nałożony na nią rygor natychmiastowej wykonalności oraz wysłać swym klientom listy z informacją o wydanej decyzji.

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj