ABC konsumenta

21 stycznia 2019 r.

Prawomocne decyzje UOKiK mają charakter prejudykatu w postępowaniu sądowym. Oznacza to, że ustalenia urzędu co do tego, że postanowienie jest abuzywne, są dla sądu wiążące.

Niedozwolone klauzule w kredytach walutowych. UOKiK nałożył 7 mln zł kary dla Deutsche Bank Polska21 stycznia 2019 r.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję, w której uznał za niedozwolone trzy klauzule stosowane przez Deutsche Bank Polska. Zakazał też ich wykorzystywania. Postępowanie przeciwko bankowi urząd wszczął w maju 2017 r. Klauzule, które kwestionuje UOKiK, znajdują się we wzorcach umów, aneksach, regulaminach kredytów denominowanych do CHF lub EUR. Postanowienia kwestionowane przez prezesa UOKiK dotyczą wyliczania wysokości kursów walut i zasad wykonywania umów kredytu przez konsumentów.

21 listopada 2018 r.

Ustawodawca chce przy okazji utworzyć ośrodek informacji o produktach kosmetycznych.

Wyższe kary zapewnią klientom bezpieczniejsze kosmetyki21 listopada 2018 r.

Za naruszenie zasad przy produkcji, wprowadzaniu do obrotu i oznaczaniu kosmetyków będą grozić dotkliwe administracyjne kary pieniężne, a nie sankcje w rozumieniu prawa karnego i o wykroczeniach, które bardzo rzadko stosowano. To jedna z podstawowych zmian wynikających z podpisanej w poniedziałek przez prezydenta ustawy o produktach kosmetycznych.

16 listopada 2018 r.

BIK: Liczba Polaków aktywnych kredytowo to 15,36 mln osób na koniec czerwca16 listopada 2018 r.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odnotowało 15,36 mln osób aktywnych kredytowo na koniec czerwca 2018 r. Oznacza to, że prawie co drugi dorosły Polak (48,8%) spłacał kredyt lub pożyczkę. Łącznie spłacanych było w czerwcu br.  28,34 mln zobowiązań kredytowych na kwotę 608,26 mld zł. Wartość wszystkich spłacanych kredytów względem PKB wynosi 30,7%, podało BIK. 

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Serwisy Tematyczne