ABC konsumenta

21 listopada 2018 r.

Ustawodawca chce przy okazji utworzyć ośrodek informacji o produktach kosmetycznych.

Wyższe kary zapewnią klientom bezpieczniejsze kosmetyki21 listopada 2018 r.

Za naruszenie zasad przy produkcji, wprowadzaniu do obrotu i oznaczaniu kosmetyków będą grozić dotkliwe administracyjne kary pieniężne, a nie sankcje w rozumieniu prawa karnego i o wykroczeniach, które bardzo rzadko stosowano. To jedna z podstawowych zmian wynikających z podpisanej w poniedziałek przez prezydenta ustawy o produktach kosmetycznych.

16 listopada 2018 r.

BIK: Liczba Polaków aktywnych kredytowo to 15,36 mln osób na koniec czerwca16 listopada 2018 r.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odnotowało 15,36 mln osób aktywnych kredytowo na koniec czerwca 2018 r. Oznacza to, że prawie co drugi dorosły Polak (48,8%) spłacał kredyt lub pożyczkę. Łącznie spłacanych było w czerwcu br.  28,34 mln zobowiązań kredytowych na kwotę 608,26 mld zł. Wartość wszystkich spłacanych kredytów względem PKB wynosi 30,7%, podało BIK. 

13 października 2018 r.

Sama instytucja upadłości konsumenckiej to temat szeroki, dotyczący jednak nie tylko osób z kredytami walutowymi, ale też takich, które poprzez różnego rodzaju okoliczności, a czasami po prostu poprzez nieszczęśliwy zbieg okoliczności stały się niewypłacalne. Dotyczy ona także kredytobiorców posiadających kredyty złotówkowe, którzy wcześniej, ważąc ryzyko walutowe, nie zdecydowali się na tańsze ówcześnie kredyty walutowe, a mimo to także znaleźli się w kłopotach.

Czego nie mówią frankowicze, czyli o rewizji umów z bankami13 października 2018 r.

Kredyty frankowe, ze względu na niski i stabilny w początkach lat dwutysięcznych kurs franka szwajcarskiego oraz atrakcyjne oprocentowanie stawką referencyjną LIBOR, stanowiły interesującą alternatywę dla relatywnie droższych w tamtym okresie kredytów w polskich złotych. Fakt ten zdaje się pomijany przez część frankowiczów, domagających się rewizji ich umów z bankami.

13 września 2018 r.

Skierowany akt oskarżenia objął 22 oskarżonych.

„Pożyczka Gotówkowa” sp. z o.o. oszukała ponad 73 tysiące osób13 września 2018 r.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku w dniu dzisiejszym (13 września 2018 roku) kieruje do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia w sprawie dotyczącej działalności firmy „Pożyczka Gotówkowa” sp. z o.o., poprzednio działającej pod nazwami Polska Korporacja Finansowa „Skarbiec” sp. z o.o. i „Pomocna Pożyczka” sp. z o.o.22 oskarżonych, ponad 73 i pół tysiąca pokrzywdzonych, szkoda łączna w kwocie ponad 181 milionów złotych

4 września 2018 r.

Kolejna wątpliwość sprowadza się do tego, czy możliwe byłoby utrzymanie w mocy postanowień zakwalifikowanych jako niedozwolone, jeśli takie rozwiązanie w momencie rozstrzygania sporu okazałoby się obiektywnie korzystne dla konsumenta.

Kolejny problem frankowiczów w luksemburskim trybunale4 września 2018 r.

Czy umowa kredytowa waloryzowana kursem franka szwajcarskiego może dalej obowiązywać, jeśli zawarte w niej klauzule indeksacyjne zostały uznane za niedozwolone? To kluczowa wątpliwość stojąca za wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, który złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE Sąd Okręgowy w Warszawie. Polski sąd chce się dowiedzieć, jakie są skutki nieuczciwości postanowień umownych kluczowych dla konstrukcji całej umowy, bo dotyczących sposobu przeliczania kwoty kredytu ze złotówek na franki.

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj