statystyki

Zakupy internetowe: Termin odstąpienia liczymy od otrzymania ostatniej rzeczy

autor: Urszula Lawina09.02.2016, 09:05; Aktualizacja: 09.02.2016, 09:20
Konsument, który zawarł umowę na odległość, może w ciągu 14 dni odstąpić od niej.

Konsument, który zawarł umowę na odległość, może w ciągu 14 dni odstąpić od niej.źródło: ShutterStock

Pani Barbara kupiła w sklepie internetowym mopa parowego, sokowirówkę i rower stacjonarny. Pierwszy z towarów dostała już po dwóch dniach, kolejne sukcesywnie piątego dnia i po dwóch tygodniach. Gdy następnego dnia po odebraniu ostatniego przedmiotu postanowiła odstąpić od umowy, powiedziano jej, że termin już upłynął. – Czy jest to zgodne z prawem – pyta czytelniczka.

Konsument, który zawarł umowę na odległość, może w ciągu 14 dni odstąpić od niej. Nie musi przy tym wyjaśniać powodów i ponosić dodatkowych opłat. Tak stanowią przepisy. Mówią one też o tym, od jakiego momentu liczony jest termin odstąpienia od umowy. W opisanym przypadku pani Barbara została wprowadzona w błąd – celowo lub z powodu nieznajomości albo złej interpretacji prawa. Otóż termin dla umowy zawartej przez naszą czytelniczkę powinien być liczony od daty otrzymania z magazynu ostatniej, a nie pierwszej rzeczy. Mało tego, pozostaje pytanie, czy została ona w ogóle poinformowana przez firmę o warunkach odstąpienia od umowy. Jeśli nie, to prawo to wygasa dopiero po 12 miesiącach po terminie otrzymania ostatniej z rzeczy.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane