Seniorzy powinni posługiwać się kartami płatniczymi rozważnie, by nie narazić się na niepotrzebne koszty. Zdarza się, że złodzieje posługują się urządzeniami do tzw. skimmingu bankomatowego. W ten sposób uzyskują dane z paska magnetycznego karty oraz numer PIN, który jest do niej przypisany.
Poznanie tych danych umożliwia im zrobienie kopii karty, którą będą mogli posługiwać się na takich zasadach, jak oryginalną, korzystając z bankomatu i terminalu płatniczego w placówce handlowej.

Uważaj na bankomat

Urządzenie do skimmingu składa się z dwóch części: skimmeru i nakładki. Złodzieje montują skimmer w miejscu wkładania lub przesuwania karty. To umożliwia im uzyskanie zapisu paska magnetycznego karty. Natomiast drugi element, czyli nakładka do pozyskiwania kodów PIN, to po prostu mikrokamera nagrywająca to, co wystukujemy na klawiaturze. Może być ona umieszczona w różnych elementach bankomatu. Dlatego pobierając pieniądze, zawsze należy zwracać uwagę, czy z maszyny nie wystają jakieś nieobecne wcześniej nakładki czy listwy oraz czy szczelina, w którą wkłada się kartę, jest obudowana tym samym rodzajem tworzywa co reszta bankomatu.
Podejrzenia seniora powinno wzbudzić też blokowanie się karty przy wkładaniu i wyjmowaniu ze szczeliny. Karta musi wysunąć się na tyle, aby była łatwa do wyjęcia palcami.
Jeżeli zdarzy się, że bankomat nie zwraca karty, wówczas nie należy odchodzić od niego, lecz od razu skontaktować się z bankiem (np. przez telefon komórkowy), do którego maszyna należy – numer kontaktowy powinien znajdować się w widocznym miejscu z przodu urządzenia. Zdarza się też, że bankomat nie chce wypłacić gotówki. Jeśli przyczyną jest brak pieniędzy w bankomacie, wówczas na ekranie powinien pojawić się informujący o tym napis. Ale przyczyną może być także usterka techniczna. W sytuacji gdy wiemy, że pieniądze są na koncie, a mimo wprowadzenia poprawnego numeru PIN nie zostały wypłacone, bankomat powinien wyświetlić informację o wystąpieniu błędu. Wystarczy wtedy złożyć reklamację i w ciągu kilku dni bank wypłaci pieniądze.
Zdarza się jednak, że bankomat nie wypłaci pieniędzy i nie wyświetli żadnego komunikatu. Wtedy należy podejrzewać, że jest to wynik działania osób trzecich. Złodzieje instalują bowiem w otworze wydającym pieniądze urządzenia, które przejmują banknoty wydawane przez bankomat. Jeśli zdarzy się, że zostaliśmy w ten sposób oszukani – otrzymamy co prawda potwierdzenie wypłaty, ale bez pieniędzy – to należy to zgłosić w banku, w firmie serwisującej bankomat oraz na policji.
Doradcy finansowi przestrzegają przed korzystaniem z bankomatów w nocy, ponieważ najczęściej o tej porze przestępcy instalują na nich urządzenia skanujące karty i kamery, które podglądają wprowadzanie PIN.

Chroń PIN

Podstawową zasadą korzystania z bankomatu jest ochrona kodu PIN przed złodziejami. Dlatego przy jego wbijaniu trzeba osłaniać klawiaturę w taki sposób, aby z żadnej strony nie zarejestrowano wprowadzanych cyfr. Nie wolno też dopuścić do sytuacji, aby podczas korzystania z bankomatu stały przy nim jeszcze jakieś inne osoby i miały możliwość podejrzenia wbijanych cyfr. Numeru PIN nie należy zapisywać na kartach bankomatowych, a także nie można przechowywać ich w tych samych miejscach co karty.

Zbliżeniowa i z ratami

Decydując się na wybór karty, warto wziąć pod uwagę, jakim ryzykiem jest ona obciążona. Na przykład banki zachęcają ostatnio do korzystania z kart zbliżeniowych, szczególnie przy regulowaniu drobnych płatności do 50 zł. Korzystanie z nich jest wygodne, bo wystarczy zbliżyć kartę do specjalnego terminalu, na którym została wyświetlona kwota do zapłaty, i bez konieczności wprowadzania PIN dochodzi do jej wypłacenia. Tylko przy uiszczaniu wyższych należności należy wprowadzić PIN.
Jednak z tych samych przyczyn w razie zgubienia karty zbliżeniowej ryzyko utraty pieniędzy z konta jest większe. Znalazca może się nią posłużyć nawet wiele razy. W razie utraty tradycyjnej karty znalazca nie będzie mógł się nią posłużyć, dopóki nie zna kodu PIN.
Pewnym zabezpieczeniem pieniędzy osoby, która zgubiła kartę zbliżeniową, jest wymóg posłużenia się PIN raz na kilka płatności zbliżeniowych.
Przy robieniu zakupów wiele osób posługuje się kartą, która umożliwia rozłożenie na raty zakupów dokonanych za jej pośrednictwem. Wprawdzie raty w karcie są często bardziej korzystne i tańsze niż niektóre kredyty, to jednak należy zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia dodatkowych opłat przy korzystaniu z niej. Właściciel karty, który nie korzysta z niej w sposób aktywny, może np. być zmuszony płacić co roku prowizję za jej posiadanie. Trzeba mieć też świadomość, że dodatkowe opłaty pobierane są również wtedy, gdy z takiej karty wypłacana jest gotówka.