Coraz więcej wiekowych osób nie jest w stanie odpowiednio zatroszczyć się o swoje codzienne sprawy oraz majątek. Mają kłopoty z zakupami, są naciągane przez oszustów. Dlatego warto wprowadzić przepisy o tzw. pełnomocnictwie opiekuńczym. Z taką inicjatywą wyszła właśnie izba notarialna w Poznaniu. Dzięki nowej instytucji możliwe byłoby wskazanie specjalnego pełnomocnika, wybieranego przez seniora, który zatroszczyłby się o jego zdrowie i majątek w przypadku zaburzeń umysłowych, obniżenia sprawności umysłu czy otępienia.
„Coraz częściej też do notariuszy zwracają się osoby starsze, jak i dzieci seniorów, z pytaniami o prawne uregulowanie sytuacji mamy, która cierpi na chorobę Alzheimera czy ojca z postępującą demencją, a także w zakresie dalszego zarządzania majątkiem lub podejmowania decyzji leczniczych i medycznych” – czytamy w informacji rozesłanej przez rejencką izbę.
Zdarzają się też przypadki, gdy do notariuszy przychodzą sami seniorzy, którzy liczą się z tym, że ich stan się pogorszy, lub wiedzą, że chorują na choroby psychiczne.
– Do dziś nie wprowadzono możliwości wyboru kogoś, kto zajmie się osobą w sytuacji, gdy straci ona możność samodzielnego decydowania o swym losie ze względu na stan umysłu – mówi notariusz Sławomir Łakomy, członek rady izby notarialnej w Poznaniu. I dodaje, że wprowadzenie do systemu prawnego pełnomocnictwa opiekuńczego, podobnie jak to jest uregulowane w Niemczech, zapewniłoby lepszą ochronę praw jednostki.
Z kolei dr Andrzej Rataj, prezes rady poznańskiej izby, zwraca uwagę na fakt, że dziś o możliwości reprezentowania interesów osoby chorej decyduje sąd. Najczęściej czyni to na podstawie sugestii rodziny. Sęk w tym, że najczęściej nie bierze się pod uwagę opinii osoby z zaburzeniami, gdyż, kiedy sprawa trafia do sądu, z reguły nie jest ona już w stanie dokonać rozstrzygnięcia.
Poznańscy notariusze zwracają zatem uwagę na to, że wybór niekoniecznie jest najlepszy dla osoby, dla której jest on najważniejszy. Sądy z reguły wskazują osoby z rodziny. Może być jednak tak, że senior wcale nie ma dobrych relacjami ze swoimi krewnymi. Dlatego zdaniem rejentów udzielenie pełnomocnictwa opiekuńczego powinno zastępować ustanowienie przez sąd opiekuna, na wybór którego senior z zaburzeniami umysłowymi nie ma już wpływu. Uważają oni, że dla bezpieczeństwa wszystkich zainteresowanych powinno być ono ustanawiane w formie aktu notarialnego.