Zobacz, jakie ulgi podatkowe odliczysz w PIT za 2015 rok

Zakres ulg i odliczeń, z jakich podatnik ma prawo skorzystać rozliczając podatek za 2015 rok się nie zmieni. Natomiast zaszły zmiany w obrębie samych instrumentów podatkowych - najważniejsze z nich to zmiany w uldze na dzieci, nadal obowiązują też ograniczenia w odliczeniach za internet i VAT za materiały budowlane. Oto lista ulg i odliczeń, jakich można dokonać od dochodu i od podatku.

pieniądze, złoty, złotówka, pensja

żródło: ShutterStock

Ulga z tytułu darowizn - PIT 28, PIT 36 i PIT 37 (odliczenie od dochodu)

Podatnik może też od dochodu odliczyć wydatki z tytułu darowizn:
- na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego – odliczenie kwoty darowizny,
- na cele kultu religijnego – odliczenie kwoty darowizny,
- na rzecz krwiodawstwa – odliczenie od dochodu kwoty darowizny.

Łączna kwota odliczeń z każdego z tych tytułów oraz ze wszystkich tych tytułów łącznie nie może przekroczyć w roku podatkowym 6 proc. dochodu, a to znaczy, że darowizna dokonana w kwocie wyższej nie będzie mogła zostać odliczona.

Oprócz wyżej wymienionych ulg istnieje także darowizna na kościół, ale nie na cele kultu, lecz charytatywno-opiekuńcze kościołów. Przy czym darowizny dokonane na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą osób prawnych mogą być odliczane w całej wartości, nawet do 100 proc. osiągniętego dochodu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (9)

 • poniżana pracujaca(2016-01-24 15:24) Zgłoś naruszenie 3823

  rozmnażanie się jak króliki ponad wszystko, ulga na dzieci, program 500+ , alimenty po 500 zl z funduszu alimentacyjnego itp. pomoc z mops. a pracujący zapierdzielają za 1200-1300 zł niejednokrotnie dojeżdżając po kilkanaście k. do pracy, zgroza co ten rząd wymyśla, a może jeszcze za zrobienie dziecka i urodzenie rodzicom każdemu z osobna po 500 zł bo musieli się tyle biedacy namęczyć, przynajmniej będą mieć na wodę procentową

  Odpowiedz
 • liberalna(2016-01-26 19:30) Zgłoś naruszenie 296

  Jestem zdania że dodatkowe środki na dzieci powinni dostać rodzice którzy pracują. Natomiast rodzice którzy nie chcą pracować pomimo , iż ich dzieci mogą pójść do przedszkola, szkoły, powinni być pozbawieni takiego przywileju. Dlaczego? By nie szerzyć szarej strefy, by nie dawać wzorów, że nic nie robienie się opłaca... bo przecież Państwo da

  Odpowiedz
 • Do ponizana pracujaca(2016-01-26 16:11) Zgłoś naruszenie 2510

  Jak daja bogatym albo zabieraja dla siebie to dobrze, ale jak zaczynaja pomagac ludziom, ktorzy maja normalne poczucie wartosci dla ktorych rodzina to podstawa to juz zle? Ja mam dwoje dzieci, razem z mezem pracujemy ciezko i podatki tez odprowadzamy. To ze ktos ma dzieci to nie znaczy ze jest patologia! Zastanow sie co piszesz!

  Odpowiedz
 • PONIZAJACA PRACUJACA EGOISTKA(2016-01-25 16:05) Zgłoś naruszenie 1624

  DO POZ.1 KOBIETO JAK TY MOZESZ TAK PISAC JAK CI PRZECHODZI PRZEZ MYS TAKIE WOLGARNE SLOWO JESTES CHYBA CHORA NA UMYSLE DZIECI TO NASZA PODSTAWA BYCIA BO BEZ LUDZI NIE BYLO BY SWIATU.PO WOJNIE BYLA BIEDA W RODZINACH BYLO PO KILKA DZIECI ALE TAKICH SLOW JAK TY UZYWASZ TO NIE BYLO JESTES EGOISTKA A DLACZEGO TY NIE MASZ DZIECI I CO CI PRZESZKADZA TA POMOC .TA POMOC TO PRYSZCZ W POROWNANIU DO INNYCH PANSTW EU NP. NIEMCY NA DZIECKO DOSTAJA !)= EURO RAZY $ ZL TO POLICZ ILE I NIE GADAJ,ELE JEST TEZ ZE WSZYSTKIM NIE MOZNA DOGODZIC .POPRZEDNI RZAD WYCZYSCIL KASE I NIC NIE DAL A TERAZ WIELKIE CHALO ZE CHOCIAZ TE 500 ZLOTYCH NA DRUGI RAZ ZASTANOW SIE 10 RAZY JAK MASZ NAPISAC

  Odpowiedz
 • Samotna mama 2 studentów(2016-01-23 19:43) Zgłoś naruszenie 143

  Czy dobrze rozumiem,że jeśli samotnie wychowuję 2 uczących się dzieci (22 i 20 lat), które osiągnęły jakiś tam dochód dorabiając sobie w czasie wakacji, to ulga i tak mi się dla nich należy? W zeszłym roku wyraźnie było zaznaczone,że jeśli dzieci przekroczyły kwotę przychodu wolnego od podatku, to przepadają obie ulgi prorodzinne.

  Odpowiedz
 • observatorka(2016-01-28 22:58) Zgłoś naruszenie 100

  Ja vvuchovvyvvałam troje dzieci był tylko zasiłek rodzinny pracovałamja mąż też dzieci do żłobka przedszkola my do pracy żyło sięskrimnie bo płaciliśmyspłatę kredytu na mieszkanie .dzieci pokończyły studia mają rodziny pracują nauczyły się pracy i szacunku do pracy.Teraz rodziny tylko vvidzą by państvvo davvało różne pomocy a to idzie na smartfony lekcevvazenie jedzenia bo byle czego nie zje vymyslne ubiory samochody .Dam przykład do znajomych przyszła matka z dvójką dzieci starszy10 lat vv ręku smartfon najlepszy inajdroższy jak gospodyni częstuje jedzeniem ten kręci nosem cały czas gra vv smartfonie rozne gry matka móvi już przestań bo ci konta nie doładovvuje bo już vvtym miesiącu vvygrałeś na 200zł ten z usmiechem przeciez będę miał 500zł uczy się ledvvo ledvvo zaznaczę że matka nie pracyje tylko mąż jej .

  Odpowiedz
 • CHLODNYM OKIEM (2016-01-26 18:44) Zgłoś naruszenie 92

  Szanowni Panstwo po co skakanie sobie do oczu, to co obecna ekipa proponuje jest moze dobre.Jednak mozna to porownac do chodowcy krolikow pomagamy w chodowli. Jednak gdy te stworzenia dorosna mowimy temu komus <>RADZ SOBIE Z PROBLEMEM<>.Dokad nie zapewnimy miejsc pracy przyszlym pokoleniom bedziemy wydawac krocie aby dostrczyc sile robocza na inne rynki.

  Odpowiedz
 • .ja (2016-02-11 13:39) Zgłoś naruszenie 38

  ponizana pracująca wiesz czemu jesteś ponizaną pracującą -bo masz taki głupi tok myślenia -najlepiej się użalać nad sobą ,ale to te dzieci na twoją starość będą pracować na twoją rente -emeryture wystarczyło się uczyć to i wypłata była by wyższa przez takie myślenie jak pisze chłodnym okiem " hodowla królików " kim ty jesteś czy masz dzieci raczej nie a porównujesz polskie dzieci do krolikow niema co ukrywać ze wykształcić dzieci w Polsce to wyzwanie więc wszystkich do jednego wora ? są ludzie co naprawdę dużo więcej niż te 500 zł wydają na kształcenie dzieci i tez nie zarabiają kokosów i muszą wiązać koniec z końcem .tak są osoby co liczą tylko na500zł a dzieci ich nie obchodzą ale nie można wszystkich do jednej szuflady .Ja pracuje płace podatki nie chodze do lekarza płace składki zdrowotne ,nie korzystam z tych pieniędzy to druga osoba ma z nich nie korzystać mają przepaść bo nikt za te lata mi ich nie odda - czy komuś niech zrobią np. operacje może to będzie egoista -egoistka z dziwnym tokiem myślenia

  Odpowiedz
 • Margaret (2016-02-03 00:10) Zgłoś naruszenie 00

  Hallo. Mam trójkę uczących się dzieci. Dwie córki 8 i 16 lat i syna 20 który studiuje zaocznie a od pon do piątku pracuje na siebie. Zarabia sobie ok 2000 tyś netto miesięcznie za co wynajmuje pokoj w innej miejscowosci, placi za szkole i sie zywi . Wiem ze na córki dostane ulgę, a co z synem? On jako uczeń jest tym objęty?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!