PIT 2014: Jaki formularz wybrać i jak go wypełnić

Już tylko miesiąc mają podatnicy na złożenie fiskusowi zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. Część podatników, osiągających dochody z różnych źródeł – pracy, działalności gospodarczej, zbycia nieruchomości, akcji na giełdzie - będzie musiało złożyć nawet dwa albo trzy formularze podatkowe. Przypominamy, jaki formularz złożyć w jakim przypadku oraz z jakich ulg skorzystać. Na szczególną uwagę w tym roku zasługuje znowelizowana ulga na dzieci. Podatnicy, posiadający co najmniej troje dzieci mogą więcej odliczyć od podatku niż rok wcześniej. Rewolucją jest jednak możliwość odzyskania kwoty ulgi, której podatnik nie odliczył. Chodzi o sytuację, gdy podatek do zapłaty wykazany w zeznaniu jest niższy niż kwota przysługującej ulgi na dzieci. Zgodnie z nowymi przepisami, urząd skarbowy zwróci podatnikowi również kwotę nieodliczoną od podatku.

Podatki

żródło: ShutterStock

PIT-36● Wersja formularza dla przychodów za 2014 r. - PIT-36 (20)

● Załączniki do deklaracji: PIT/B, PIT/D, PIT/M, PIT/O, PIT/ZG i PIT/Z

Kto składaPodatnicy, którzy:

- prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej (według stawki 18 proc. albo 32 proc.), działy specjalne produkcji rolnej,

- uzyskali przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach (według stawki 18 proc. albo 32 proc.),

- uzyskali przychody, od których powinni samodzielnie opłacać zaliczki na podatek (np. z działalności wykonywanej osobiście) oraz ze źródeł przychodów położonych za granicą (np. z emerytury, renty, ze stosunku pracy),

- uzyskali przychody z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie mieli obowiązku odprowadzania zaliczek (np. którzy otrzymali PIT-8C z wykazanym przychodem z udziału w bezpłatnym szkoleniu)

- mają obowiązek doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci (np. rentę rodzinną).

Do kiedy trzeba złożyćDo 30 kwietnia. Deklarację można również złożyć elektronicznie.

Na co zwrócić uwagę

- Formularz PIT-36 przeznaczony jest zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, jak i w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

- Podatnicy, którzy prowadzili działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej, muszą dołączyć do zeznania formularz SSE-R.

- PIT-36 jest jedynym formularzem, w którym można rozliczyć przychody z innych źródeł przychodów na podstawie otrzymanej informacji PIT-8C. Nie można tego typu przychodów rozliczyć na innym formularzu.

Jakie są wątpliwości

PIT-36 może być złożony wspólnie przez małżonków. Wtedy podatek oblicza się w podwójnej wysokości od połowy łącznych dochodów. Możliwość takiego rozliczenia mają ci małżonkowie, między którymi istniała w ciągu roku wspólność majątkowa. Wspólny PIT-36 może być także złożony przez podatnika, który zawarł związek małżeński przed 2014 r., ale jego małżonek zmarł przed końcem roku, bądź też zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem deklaracji.

Wspólnego PIT-36 nie można zaś złożyć w sytuacji, gdy choćby jedno z małżonków uzyskiwało w ciągu roku dochody z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowane liniową 19-proc. stawką, płaciło ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (z wyjątkiem przychodów z najmu prywatnego), albo rozliczało się w formie karty podatkowej.

Co podpowiada fiskusPrzychód uzyskany ze sprzedaży samochodu wygranego w konkursie przed upływem pół roku od wygranej należy wykazać w zeznaniu PIT-36 w pozycji „inne źródła”. Kosztem uzyskania przychodu jest wartość wygranej określona w fakturze otrzymanej od organizatora konkursu, od której zapłacono 10-proc. zryczałtowany podatek.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 2 lutego 2015 r., nr IPPB2/415-839/13-2/AS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • Jacenty80(2015-04-12 23:44) Zgłoś naruszenie 00

    Fajna ściągawka. W tym roku odważyłem się w końcu wypełnić PIT elektronicznie. Kumpel mi powiedział, że jest fajny i prosty program do wypełniania deklaracji finansowych PIT Format 2014. Co najważniejsze, jest zgodny z wymogami Ministerstwa Finansów. PIT 36, PIT 37, wszelkie odliczenia, ulgi prorodzinne wylicza się w parę minuty. Łatwy w obsłudze. To chyba jeden z najbardziej znanych programów do wypełniania PITów. Zainteresowanych odsyłam do www.pit-format.pl/rozlicz-darmowy-pit.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!