Zobacz, z jakich ulg i odliczeń możesz skorzystać w PIT 2014

W 2015 roku będzie można skorzystać z takich samych ulg i odliczeń jak w roku poprzednim. W obrębie niektórych zwolnień doszło jednak do zmian (likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane czy większa ulga na dzieci), które warto poznać, rozliczając PIT 2014. Przedstawiamy listę z podziałem na ulgi i doliczenia, jakich można dokonać od dochodu i od podatku.

sanatorium, uzdrowisko, emeryci

żródło: ShutterStock

Ulga rehabilitacyjna

W ramach ulgi rehabilitacyjnej od dochodu można odliczyć cele rehabilitacyjne oraz cele związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Prawo do tego mają zarówno osoby niepełnosprawne, jak i podatnicy, na których utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, pod warunkiem jednak, że roczne dochody niepełnosprawnego nie przekraczają 9 120 zł.

Istnieją dwa rodzaje odliczeń. Do nielimitowanych, które podlegają odliczeniu w całości, zalicza się między innymi koszty związane z przystosowaniem mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, odpłatną rehabilitację (na przykład sanatorium) czy opiekę pielęgniarską w domu nad niepełnosprawnym.

Wydatki limitowane nie mogą przekroczyć określonej kwoty. Zalicza się do nich wydatki na opłacenie przewodników dla osób niewidomych i z niepełnosprawnością narządu ruchu, utrzymanie psa asystującego czy wydatki na samochód. Każdy z tych wydatków nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 2 280 zł.

Więcej na temat ulgi rehabilitacyjnej przeczytasz tutaj>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • ewer(2015-01-25 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Kwota wolna od podatku wyzsza jest w krajach afrykańskich,od kwoty wolnej w okupowanej Polsce

    Odpowiedz
  • kontra(2015-02-07 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ale brednie . Odliczenia od internetu . Zrobiłem raz symulacje i wyszło mi to kilka złotych a szumu wokół tego ze ho,ho. Niech nie pobierają WAT od tej usługi to będzie można brać pod uwagę . Po jaka cholerę odliczanie w PIT-ach skoro można to zrobić bez zbędnej biurokracji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!