Zobacz, z jakich ulg i odliczeń możesz skorzystać w PIT 2014

W 2015 roku będzie można skorzystać z takich samych ulg i odliczeń jak w roku poprzednim. W obrębie niektórych zwolnień doszło jednak do zmian (likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane czy większa ulga na dzieci), które warto poznać, rozliczając PIT 2014. Przedstawiamy listę z podziałem na ulgi i doliczenia, jakich można dokonać od dochodu i od podatku.

Pieniądze

żródło: ShutterStock

Ulga z tytułu darowizn

Podatnik może też od dochodu odliczyć wydatki z tytułu darowizn:
- na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego – odliczenie kwoty darowizny,
- na cele kultu religijnego – odliczenie kwoty darowizny,
- na rzecz krwiodawstwa – odliczenie od dochodu kwoty darowizny.

Łączna kwota odliczeń z każdego z tych tytułów oraz ze wszystkich tych tytułów łącznie nie może przekroczyć w roku podatkowym 6 proc. dochodu, a to znaczy, że darowizna dokonana w kwocie wyższej nie będzie mogła zostać odliczona.

Oprócz wyżej wymienionych ulg istnieje także darowizna na kościół, ale nie na cele kultu, lecz charytatywno-opiekuńcze kościołów. Przy czym darowizny dokonane na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą osób prawnych mogą być odliczane w całej wartości, nawet do 100 proc. osiągniętego dochodu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • ewer(2015-01-25 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Kwota wolna od podatku wyzsza jest w krajach afrykańskich,od kwoty wolnej w okupowanej Polsce

    Odpowiedz
  • kontra(2015-02-07 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ale brednie . Odliczenia od internetu . Zrobiłem raz symulacje i wyszło mi to kilka złotych a szumu wokół tego ze ho,ho. Niech nie pobierają WAT od tej usługi to będzie można brać pod uwagę . Po jaka cholerę odliczanie w PIT-ach skoro można to zrobić bez zbędnej biurokracji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!