Zobacz, jakie ulgi podatkowe odliczysz w 2015 roku

Wypełniając deklarację PIT za 2014 rok, którą podatnik składa w 2015 roku, należy pamiętać o odliczeniu ulg podatkowych. Zobacz, jakie ulgi podatkowe są obecnie dostępne.

PIT

żródło: ShutterStock

Ulga na internet

Zwrot wydatków poniesionych na korzystanie z sieci jest nadal możliwy, jednak od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady korzystania z tej ulgi. Teraz przysługuje ona tylko tym osobom, które wcześniej nie uwzględniały jej w rozliczeniach lub po raz pierwszy zrobiły to w rozliczeniu za rok 2012.

Tak więc wydatki na dostęp do internetu można odliczać wyłącznie przez dwa kolejne (następujące bezpośrednio po sobie) lata podatkowe. Zatem osoba, która po raz pierwszy korzystała z ulgi za rok 2012, miała do niej prawo jeszcze w 2013 roku, ale za 2014 rok - już nie. Jednak, jeśli podatnik zaczął odliczać wydatki na korzystanie z sieci dopiero za 2013 r., to ma prawo do uwzględnienia wydatków również za 2014 rok.

Przepisy te dotyczą jednak tylko osób, które nigdy wcześniej z tego przywileju nie korzystały. Osoby, które uwzględniały ulgę internetową w latach wcześniejszych, ostatni raz mogły z niej skorzystać w zeznaniu za 2012 rok.

Pozostałe zasady nie uległy zmianie - od dochodu odlicza się faktyczne wydatki z tytułu dostępu do internetu w wysokości nieprzekraczającej 760 zł w danym roku. Nadwyżki ponad tę kwotę nie można uwzględnić w kolejnym roku.

Ulgę można odliczyć także wtedy, gdy dana osoba korzysta z internetu w telefonie komórkowym czy w razie przenośnego modemu podłączanego do laptopa. Nie ma natomiast możliwości odliczania wydatków zakup, montaż lub zakup odpowiedniego sprzętu i jego naprawy.

Z ulgi można skorzystać w przypadku formularzy PIT 28, PIT 36, i PIT 37.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • nie rozliczam się(2015-01-14 22:04) Zgłoś naruszenie 102

  PITy to idiotyzm... to ma chyba tylko służyć utrzymaniu biurokracji i inwigilacji społeczeństwa

  Odpowiedz
 • pipoa(2015-01-07 21:07) Zgłoś naruszenie 71

  Nie rozumiem idei slajdów.
  Naprawdę nie można umieścić istotnych informacji w JEDNYM tekście?

  Konieczność przeklikania się przez 8 slajdów zniechęca mnie do przeczytania artykułu niestety.

  Odpowiedz
 • z(2015-01-22 09:15) Zgłoś naruszenie 21

  tak, z tymi slajdami itp., PIT-ami też=makulatura i niszczenie drzew, ale też nie oprogramowania w większości wadliwe i mało potrzebne, za które defraudanci kraju płaca nie ze swoich krocie !, chybiony pomysł, zatem żadnych nowych, konkretnych "ulg", poza zwiększeniem na wiele dzieci, na co stać raczej najzamożniejszych, poza tym z tą ulga ledwie 1 dziecko da się utrzymać !

  Odpowiedz
 • Zainteresowana(2015-01-08 10:29) Zgłoś naruszenie 10

  Czy to znaczy ,że odliczona na dzieci kwota która przekroczyła wielkość podatku, a która nie przekracza odprowadzonych składek na ubezpieczenie społeczne będzie odjęta od konta emerytalnego i pomniejszy w przyszłości emeryturę? .O tym "sza" ,a tuż przed emeryturą okaże się , ze uzbierane składki są pomniejszone . U nas wszystko możliwe .Jednym nie odliczało się od kapitału kwotę wcześniej pobranych emerytur,innym- młodszym np. o rok- odejmuje się ...itd. i tp.

  Odpowiedz
 • Krzysztof(2015-01-14 15:13) Zgłoś naruszenie 00

  Może przeoczyłem, ale jest jeszcze jedna ulga. Dla osób odkładających na dodatkową emeryturę w IKZE.
  Można odzyskać 18% od wpłaconej sumy (ponieważ maksymalnie można wpłacić ok. 4500 zł, zwrot podatku wyniesie nawet 810 zł.)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!