« Powrót do artykułu

Ulga na dzieci w PIT: Skonfliktowani rodzice podzielą się ulgą prorodzinną po połowie

Nie możesz porozumieć się z byłym małżonkiem lub partnerem co do podziału ulgi prorodzinnej w PIT? Minister finansów przesądza, że w takim wypadku możesz skorzystać z niej w równej części.

Ulga prorodzinna

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ulga prorodzinna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (25)

 • ann(2013-11-17 22:08) Zgłoś naruszenie 312

  Matko, a co z ojcami którzy chodzą na wywiadówki, zabierają dziecko do siebie, kupują prezenty nie tylko na urodziny,uczestniczą w życiu dziecka a gdy chcą podjąć jakąś decyzję np zajęcia dodatkowe dla dzieci to ich zdanie ma się w głębokim poważaniu?? na dodatek dorzucają kasę ponad alimenty i starają się jak mogą by ich dziecko miało dobrze to są obrzucani błotem, zmagają się ze złośliwościami byłych i ciągle są poniżani?? Im też wg Ciebie się nie należy?? uważam że to bardzo sprawiedliwy podział, skonczy się szarpanina że tylko matki mają przywileje

  Odpowiedz
 • rodzic(2013-09-06 10:53) Zgłoś naruszenie 266

  Krok w dobrą stronę! Teraz jeszcze tylko opieka naprzemienna, czyli równy podział czasu, ale i obowiązków związanych z wychowaniem dzieci! Dość faworyzowania matek, jako lepszych rodziców!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • monika(2015-01-19 19:31) Zgłoś naruszenie 247

  Wdać tu podział: pazerne w większości matki i pokrzywdzeni ojcowie. często jest tak, że ojciec chce widywać swoje dziecko częściej niż to zasądzone ale matka sie nie zgadza, a bo to dziecko zmęczone, musi się uczyć, nie możn wyjść itd... ojciec płaci wysokie alimenty, ale dziecko chodzi ubrane w stare rzeczy a mamusia wręcz przeciwnie. Sądy polskie sa nieprzychylne ojcom. Podział pół na pół jest sp[sprawiedliwy. POZA TYM KULTURALNI I NA POZIOMIE RODZICE NIE BĘDĄ SIĘ WYKŁÓCAĆ!!! Matki i tak mają alimenty często przekraczające miesięczne wydatki na dziecko a argument\, że poświęca czas jest żałosny- miłość do dziecko powinna byc bezinteresowna ale jak widać u niektórych matek nie jest.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ewa(2014-05-06 13:37) Zgłoś naruszenie 1723

  ulgę powinien odliczać ten rodzić z którym dziecko mieszka bo ten rodzic sprawuje główną opiekę a nie ten który płaci ailiemnty ( albo nie robi tego z dobrej woli tylko przez komornika ) i zabiera diecko raz w tyg i co drugi weekend od soboty i niedzieli gdzie dziecko nie chce spać to jest nasze chore prawo!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Tata(2013-11-23 20:59) Zgłoś naruszenie 157

  Jak jakiejś mamuśce ciąży opieka nad dzieckiem, to z przyjemnością informuję, że przyjmę każdą opiekę nad dzieckiem - nawet bez pieniędzy właścicielki.

  Odpowiedz
 • Ewa(2016-02-22 23:49) Zgłoś naruszenie 111

  W końcu jakaś regulacja prawna bo w życiu często bywa tak, że kobieta która chce zrobić ojcu na złość powie ile ojciec może sbie ulgi odliczyć. Ale jak będzie wezwana do urzędu wszystkiego się wyprze. Ktoś kto wymyślił system dobrowolnego dogadywania się rozwiedzionych rodziców był bardzo oderwany od rzeczywistości.

  Odpowiedz
 • MAN(2014-03-10 14:42) Zgłoś naruszenie 107

  Co to za Matka co puszcza się na lewo i prawo, deprawuje dzieci i jeszcze wyludza alymenta?
  Chcecie równouprawnienia, to najpierw do woja, a potem do łopaty.

  Odpowiedz
 • tetida(2013-09-05 12:47) Zgłoś naruszenie 64

  "nawet jeśli taki podział wydaje się krzywdzący dla tej osoby, która mieszka z dzieckiem i stale się nim zajmuje". A druga placi alimenty, wiec tez wychowuje. I te ma prawo do odliczenia ulgi.

  Odpowiedz
 • obi(2015-02-25 15:46) Zgłoś naruszenie 32

  ale odliczenie od podatku nie dotyczy wychowywania ani emocjonalnych aspektów a kosztów poniesionych a te ponoszą obie strony podatki to pieniądze i tylko tego tu powinny dotyczyć

  Odpowiedz
 • Kamyk(2015-03-10 20:13) Zgłoś naruszenie 32

  Moja była żona nie przepracowała w życiu godziny... Czy ma prawo do ulgi? Czy musze sie z nią podzielic ? Ona i tak by tego nie dostała bo sie nie rozlicza.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • WWss(2016-03-15 17:51) Zgłoś naruszenie 34

  Nikt z Was sobie nie zdaje sprawy, ze sa osoby po rozwodzie w nowych zwiazkach malzenskich, tak jak ja wzialem sobie żonę z dzieckiem i to ja wychowuje dziecko lub żona, to dlaczego ojciec dziecka ma prawo do polowy ulgi na dziecko? Dlaczego jak ja zostaje z dzieckiem w domu, kiedy jest chore, kiedy trzeba odebrac dziecko z przedszkola, zawozic na zajecia i wstawac w nocy gdy ma zle sny? A on ma wszystko gdzies i jeszcze zabiera pieniadze dziecku?

  Odpowiedz
 • ...:)(2015-02-18 11:52) Zgłoś naruszenie 22

  witam. w tej kwestii nalezy skontaktowac sie z KIP CZYLI KRAJOWA INFORMACJA PODATKOWA I TM LUDZIE KOMPETENTNI POTRAFIA UDZIELIC INFORMACJI...NIE JEST PRAWDA , ZE ROZLICZENIE PIT ZA 2014 R NALEZYS IE PO POLOWIE..Z UZYSKANYCH INFORMACJI PIENIEDZE ODLICZA TA OSOBA PRZY KTOREJ JEST DZIECKO, CHYBA ZE DRUGI RODZIC SIE ROWNIE INTERESUJE I BIERZE CZYNNY UDZIAL W WYCHOWYWANIU..PLACENIE ALIMENTOW NIE JEST PODSTAWA DO ODLICZENIA POLOWY Z PIT
  1
  Ministerstwo Finansów
  Ulga na dzieci,
  czyli jak odliczyć ulgę na dzieci od podatku
  dochodowego od osób fizycznych i otrzymać
  kwotę niewykorzystanej ulgi
  UWAGA!
  Z
  ulgi prorodzinnej mogą korzystać podatnicy uzysku
  -
  jący dochody opodatkowane według skali podatko
  -
  wej, składający roczne zeznanie podatkowe na druku
  PIT-
  36 lub PIT-37.
  *Stan prawny
  na dzień 1 stycznia 2015 r.
  Podatnicy wychowujący dzieci mogą korzystać z
  tzw. ulgi
  na dzieci. Ulga przysługuje rodzicom, opiekunom praw
  -
  nym, jeżeli dziecko z
  nimi zamieszkuje oraz osobom peł
  -
  niącym funkcje rodziny zastępczej.
  K
  T
  o
  M
  oże
  SK
  or
  Z
  y
  STA
  ć
  Z U
  l
  GI
  ?
  Z
  ulgi mogą korzystać podatnicy podatku dochodowego od
  osób fizycznych uzyskujący dochody opodatkowane we
  -
  dług skali podatkowej. Z
  ulgi tej nie mogą korzystać zatem
  podatnicy, którzy uzyskują dochody:

  opodatkowane 19% stawką podatku (np. przedsiębior
  -
  cy wybierający takie opodatkowanie),

  uzyskujący przychody z
  działalności gospodarczej opo
  -
  datkowane ryczałtem ewidencjonowanym.
  Jeżeli jednak podatnicy oprócz w/w
  dochodów (przycho
  -
  dów) uzyskają również dochody opodatkowane według
  skali podatkowej (np. wynagrodzenie za pracę, emeryturę,
  rentę), to w
  zeznaniu podatkowym składanym z
  tytułu uzy
  -
  skiwania tych dochodów mogą skorzystać z
  ulgi.
  Ulga przysługuje rodzicom wykonującym władzę rodziciel
  -
  ską, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko z
  nimi zamiesz
  -
  kuje oraz rodzicom zastępczym. Z
  ulgi nie mogą korzystać
  zatem rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej oraz opie
  -
  kunowie prawni, w
  przypadku gdy dziecko z
  nimi nie za
  -
  miesz

  Odpowiedz
 • Laura(2015-02-18 15:07) Zgłoś naruszenie 27

  Każda sytuacja jest indywidualna,jak ktoś nie może dogadać się z drugą stroną to wyżala się a to i tak nic nie da,nie mniej jednak zwrot powinien należeć się dla tego kto rzeczywiście mieszka i wychowuje dziecko,kto wstaje w nocy,gdy dziecko ma zly sen,kto podaje leki,gdy jest chore,kto pomaga odrabiac lekcje,kto wysłucha i przytuli po kłutni z kolegą...a jezeli robią to wspolnie to 50/50 jak najbardziej się maležy,tylko niestety to tak rzadkie przypadki...

  Odpowiedz
 • Dolarek(2014-03-05 09:42) Zgłoś naruszenie 10

  A co jeśli ojciec ma ograniczone prawa (sprawa o przywrocenie w toku) ja juz nie wspomnę, że dziecko jest u niego a mamusia ciagle bierze alimenty mniejsza z tym.
  Rodzic ktory ma ograniczone prawa nie moze skorzystac z polowy tej ulgi?

  Odpowiedz
 • ojciec(2015-02-02 17:57) Zgłoś naruszenie 01

  Witam mam problem nie wiem jak się rozliczyć z moja była partnerka nie żoną!!! W ubiegłym roku mieszkałem 6miesięcy z. Nimi. I teraz padła propozycja by się niby dogadać iż mogę. She rozliczyć za cały rok ale za podpisaniem z. Nią. Ugoda.i podział pół. Na pół. Gdzie wiem iż po czymś takim ona pójdzie do skarbówki i poda mnie o oszustwo. Ona dostaje pielęgnacyjne opiekuńcze oraz za orzeczenie o niepełnosprawności. I wie dobrze iż miałem wysokie zarobki dzięki czemu mogę. Mieć duży zwrot czyli liczy na moje pieniądze. Czy ja mogę się rozliczyć tylko za te pół roku? I czy jeśli ona coś coś tez się rozliczy czy ja też będę mógł? Place normalnie alimenty przez sąd bo. Tak chciałem ja...zabieram dziecko też co tydzień do siebie jeśli oczywiście mi go da...:-(

  Odpowiedz
 • Paweł (2017-03-22 09:50) Zgłoś naruszenie 00

  Czy oboje rodziców musi rozliczać się czy wystarczy że tylko jeden?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!