« Powrót do artykułu

PIT: Niemiecka emerytura bez podatku

Co do zasady, pieniądze otrzymywane z Niemiec przez Polaków mieszkających w kraju będą opodatkowane wyłącznie w Polsce. Wyjątek stanowią świadczenia wypłacane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Wówczas to niemiecki urząd inkasuje podatek -wynika ze stanowiska Dyrektora KIS.

podatki

żródło: ShutterStock

Czy niemiecka emerytura podlega opodatkowaniu w Polsce i czy trzeba ją wykazać w zeznaniu podatkowym?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

  • sputnick(2019-06-05 20:55) Zgłoś naruszenie 30

    To wynika wprost i jasno z umowy o unikaniu z RFN i nie ma tu nic do interpretowania ani odkrywania na nowo. A druga rzecz, że interpretacja nie jest podstawą prawną tylko jego wykładnią. Źródłem jest umowa w randze ustawy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rzsyard(2019-06-06 16:44) Zgłoś naruszenie 00

    Większość krajów ma umowy które wyłączają emerytury ze zwolnienia od podatku w jednym z krajów. Na przykład Kanada pobiera 20% podatku od polskiej emerytury płaconej w Kanadzie a Polska pobiera dodatkowo około 15%. Czyli łączny podatek jest 35% od emerytury 1650 zł. Dodatkowo Kanada zabiera część dodatku do emerytury, który przysługuje nisko zarabiającym tzw. GIS, a bank pobiera 40 zł miesięcznie za przesłanie pieniędzy do Kanady.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!