« Powrót do artykułu

Przekazujący 1 proc. dla OPP może się spodziewać podziękowań od beneficjenta fundacji

Płatnicy, wybierając przekazanie 1 proc. swojego podatku w deklaracji rocznej PIT dla organizacji pożytku publicznego, wpisując jako cel szczegółowy jej podopiecznego i zaznaczając możliwość przekazania danych osobowych, mogą oczekiwać, że te informacje zostaną udostępnione beneficjentowi rozliczenia - twierdzą eksperci polemizujący z opinią prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

PIT 36 podatki

żródło: ShutterStock

– Mamy przecież do czynienia z klasyczną sytuacją, w której rozsądne oczekiwania osoby wskazującej cel szczególny uzasadniają takie udostępnienie danych osobowych – podkreśla dr Paweł Litwiński.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • werte(2019-02-14 21:13) Zgłoś naruszenie 10

    Do logowania e-pit powinien być użyty telefon i SMS jak w banku a nie Pesel czy kwoty dochodów. Te dane w przypadku pracującego w jednym miejscu zna księgowa która wypełnia np PIT 11 zna oczywiście szef i kogo tam pani księgowa lubi. Szef może być zainteresowany naszymi dochodami, ulgami czy darowiznami. To może być podstawa ewentualnego mobbingu gdy np darowizna nie trafi na określony cel. Podziękowania w takiej sytuacji mogą być kpiną z podatnika. Jak ma się do tego ochrona danych osobowych?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!