« Powrót do artykułu

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem może się opłacać

Zasada jest prosta: im większa dysproporcja między zarobkami małżonków, tym bardziej opłaca się wspólne rozliczenie PIT. Podatek oblicza się bowiem w podwójnej wysokości, ale od połowy łącznych dochodów małżonków. Można tym samym uniknąć opodatkowania wyższą, 32 proc. stawką podatku.

 • Kiedy wspólne rozliczenie PIT się opłaca?
statystyki

Komentarze (5)

 • stary kawaler(2018-01-27 11:04) Zgłoś naruszenie 1432

  "Wspólne rozliczenie" to jedna z większych patologii w prawie podatkowym, ponieważ pozwala obniżyć podatek tylko tym, którym powodzi się całkiem dobrze (dochody ponad 85 528 zł. rocznie!). Jeśli małżonkowie zarabiają mało, albo przeciętnie, nic na wspólnym rozliczeniu nie zyskują, a przecież jeśli już państwo, kosztem pozostałych podatników, ma komuś pomagać, to chyba przede wszystkim tym, którym powodzi się źle, a nie całkiem nieźle sytuowanym!

  Odpowiedz
 • an(2018-02-10 11:07) Zgłoś naruszenie 50

  Nie wiem dlaczego nie są aktualizowane ,poprawiane tzw.Broszury informacyjne do zeznania PIT?Proszę wejść na strony 16-17 za rok 2016 dla PIT-37 i spróbować się rozliczyć jako małżeństwo według podanej tam tabelki , braku wręcz metodologii rozliczenia takiego przypadku .Na pewno takich niedociągnięć jest pełno i przy innych PIT-ach , więc może ktoś mądry z Ministerstwa Finansów wreszcie usiądzie do rozmów i z pracownikami Urzędów Skarbowych i przeanalizuje , dlaczego akurat ten czynnik ma duży wpływ na popełnianie przez podatnika błędów w rozliczeniu., a nie tylko gadki o braku daty lub podpisu .

  Odpowiedz
 • gość(2018-01-27 09:44) Zgłoś naruszenie 41

  Pani Kasiu. Jeżeli jeden z małżonków nie uzyskał dochodu, to nie składa formularza. Skąd w ostatnim przykładzie mowa o dwóch formularzach?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bzdury(2018-01-27 18:54) Zgłoś naruszenie 26

  Piszą nie wiedząc co piszą.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!