Zanim wypełnisz PIT za 2016 rok. Jakie wydatki można odliczyć od dochodu?

Podatnicy składający PIT mogą sporo zaoszczędzić odliczając od podstawy opodatkowania wydatki. Ustawa o podatku od dochodów osób fizycznych umożliwia podatnikom zmniejszenie dochodu ujawnianego w PIT o koszty związane z zakupem leków czy użytkowaniem Internetu. Czas na rozliczenie się z fiskusem i wykorzystanie przysługujących podatnikom ulg mija 2 maja. Co uwzględnić w formularzu by odprowadzić jak najmniejszy podatek?

niepełnosprawni

żródło: ShutterStock

Wydatki na cele rehabilitacyjne

Podatnik będący osobą niepełnosprawną i posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, który ponosi wydatki na cele rehabilitacyjne bądź na cele ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, może w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu (przychodu) niektóre z tych wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej.Z odliczenia może także korzystać podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, ponoszący wydatki na cele rehabilitacyjne tej osoby.Jakie wydatki można odliczyć? Ustawa o PIT wymienia m.in. te związane z adaptacją mieszkań i budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności czy odpowiednim przystosowaniem pojazdów mechanicznych. Podatnikowi przysługuje też odliczenie kosztów za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym czy w uzdrowisku. Warunkiem odliczenia jest przedstawienie fiskusowi dowodów poniesienia takich kosztów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!