Źródła dochodów

11 grudnia 2014 r.

Programiści prowadzący działalność gospodarczą muszą przygotować się na prawdziwą rewolucję w rozliczeniach.

Po 2015 roku programista rozliczy VAT na nowych zasadach11 grudnia 2014 r.

Pan Michał prowadzi działalność gospodarczą jako informatyk. Zajmuje się głównie tworzeniem i sprzedażą aplikacji mobilnych. Jego produkty są bardzo popularne głównie wśród klientów z zagranicy. Do tej pory, jeśli np. Hiszpan odpłatnie ściągał nową grę pana Michała, ten naliczał VAT według polskiej stawki 23 proc. Teraz jednak podobno ma się to zmienić. Czy to prawda?

18 listopada 2014 r.

Zarabiasz za granicą? Sprawdź, kiedy musisz rozliczyć się z polskim fiskusem

PIT 2014: Zagraniczny zarobek nie zawsze trzeba rozliczyć w Polsce18 listopada 2014 r.

Dochód uzyskany poza Polską nie zawsze będzie przedmiotem zainteresowania fiskusa. Zeznania w naszym kraju nie musi składać np. pracujący w Niemczech, który nie uzyskał tu innego dochodu. Dużo zależy jednak od treści umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jaką Polska podpisała z krajem, w którym pracuje emigrant, jak też tego czy zachował on rezydencję podatkową nad Wisłą.

7 listopada 2014 r.

Zdaniem MF regułą powinno być ujawnianie obrotów na kasie i wydawanie paragonów.

Kasa fiskalna bez względu na obroty. Kto musi ją mieć?7 listopada 2014 r.

Rozporządzenie przewiduje, że od 1 stycznia 2015 r. obowiązkowi ewidencji na kasach fiskalnych bez względu na wysokość osiąganych obrotów będzie podlegać sprzedaż perfum i wód toaletowych oraz zapisanych i czystych nośników danych cyfrowych i analogowych. Kasy będą musiały też mieć warsztaty motoryzacyjne, wulkanizatorzy, stacje badań technicznych pojazdów; obowiązek ten będzie dotyczyć także lekarzy, dentystów, doradców podatkowych, prawników (z wyjątkiem notariuszy), zakładów fryzjerskich i kosmetycznych.

25 marca 2014 r.

Podatki

Rolnicy zapłacą PIT od umorzonego kredytu. Choć nie zawsze25 marca 2014 r.

Podatnik, który nie musi spłacać kredytu lub pożyczki czy też odsetek od nich, bo bank albo inna instytucja umorzyły mu dług, uzyskuje z tego tytułu przychód. Fiskus twierdzi, że taka osoba jest w lepszej sytuacji, ponieważ inni, którzy biorą kredyty na rynku, muszą spłacać raty wraz z oprocentowaniem.

29 stycznia 2014 r.

PIT

Nie można samodzielnie oszacować kosztów udziałów29 stycznia 2014 r.

W zeszłym roku sprzedałem trzy udziały w spółce z o.o. – po 5 tys. zł każdy. Kupiłem je kilkanaście lat temu od spółki. Nie pamiętam za ile. Nie wiem, czy spółka ma odpowiednie informacje na ten temat. Czy i jak muszę rozliczyć podatek? – pyta nasz czytelnik.