Rozliczenia

13 stycznia 2020 r.

Kryptowaluta

Zasady rozliczania kryptowalut w 2020 roku13 stycznia 2020 r.

W orzecznictwie sądów administracyjnych kryptowalutę uważa się za prawo majątkowe, co ma fundamentalne znaczenie dla zakwalifikowania transakcji obrotu kryptowalutami jako umowy sprzedaży i zamiany praw majątkowych, a co za tym idzie – opodatkowania transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

13 stycznia 2020 r.

Czym różni się wersja 25. PIT-11 od poprzednich? Tylko ona pozwala uwzględnić zwolnienie z PIT dla młodych pracowników i zleceniobiorców (tj. osób do 26. roku życia)

Ministerstwo Finansów: PIT-11 trzeba wysłać w najnowszej wersji 2513 stycznia 2020 r.

Do końca stycznia 2020 r. PIT-11 drogą elektroniczną będzie można wysłać tylko najnowszą wersję tego formularza (czyli 25.) – poinformowało Ministerstwo Finansów. Wyjaśniło, że ma to zapobiegać przesyłaniu elektronicznych PIT-11 za 2019 rok na wcześniejszych, nieobowiązujących już wzorach formularzy.

10 stycznia 2020 r.

Zakup kolektora słonecznego lub ogniwa fotowoltaicznego wraz z osprzętem oraz montaż takich urządzeń to wydatki, które można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej

PIT za 2019 r. Ulga termomodernizacyjna: Dla kogo i na co?10 stycznia 2020 r.

W 2020 roku po raz pierwszy podatnicy mogą odliczyć w PIT do 53 tys. zł wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termomodernizacją budynku. Kto jest uprawniony do tej preferencji? Jakich budynków dotyczy ulga? I jak w ogóle rozumieć słowo „termomodernizacja”?

3 stycznia 2020 r.

pieniądze, kasa, banknoty, finanse

Bony, talony, karty... Jak rozliczać świadczenia pozapłacowe3 stycznia 2020 r.

Świadczenia dodatkowe w przepisach wewnątrzzakładowych Do popularnych świadczeń dodatkowych przyznawanych przez pracodawców należą, oprócz wypłat pieniężnych, benefity pozawynagrodzeniowe. Ich katalog jest w zasadzie nieograniczony. Często są to karty przedpłacone, karty uprawniające do skorzystania z konkretnych usług, a także bony, talony czy kupony. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się benefity stanowiące pomoc socjalną, wkłady pracodawców w systemy dobrowolnego oszczędzania (pracownicze programy emerytalne, pracownicze plany kapitałowe) czy akcje pracownicze. Źródłem ich finansowania są najczęściej środki obrotowe, ale może to też być zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.