statystyki

Ukrywane dochody przedawnią się po pięciu latach

autor: Agnieszka Pokojska08.12.2014, 07:50; Aktualizacja: 29.12.2014, 15:32
Jako alternatywę Ministerstwo Gospodarki proponowało, by jednoznacznie przerzucić ciężar dowodu na urząd i wprowadzić zasadę współdziałania podatnika z organem.

Jako alternatywę Ministerstwo Gospodarki proponowało, by jednoznacznie przerzucić ciężar dowodu na urząd i wprowadzić zasadę współdziałania podatnika z organem.źródło: ShutterStock

Stały Komitet Rady Ministrów nie zgodził się, aby urzędy miały 10 lat na wydanie decyzji wymiarowej w sprawie nieujawnionych dochodów. Takie rozwiązanie zawierał projekt nowelizacji przygotowany przez Ministerstwo Finansów, który był rozpatrywany na ubiegłotygodniowym posiedzeniu komitetu.

Ta decyzja oznacza, że urząd skarbowy nie będzie mógł już po pięciu latach wydać decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe z tytułu nieujawnionych dochodów. Komitet uwzględnił tym samym uwagi Ministerstwa Gospodarki dotyczące przedawnienia.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • bosy1950(2014-12-08 11:00) Zgłoś naruszenie 00

  Jasna sprawa, jakby bylo przedawnienie dopiero po 10-ciu latach, to obecnie rzadzacych mozna byloby rozliczyc z "lewych" dochodow, a tak to bedzie musztarda po obiedzie, zreszta zgodnie ze sloganem wyborczym "Oby zylo sie nam lepiej wszystkim " czytaj :rzadzacym. I tyle w temacie.

  Odpowiedz
 • Wieslaw(2014-12-08 14:52) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli ktoś nie miał do czynienia z US w tym temacie to nie powinien się wypowiadać.Ja walczyłem z US przez 5 lat ,żona przez 3 lata.Wszystkie sprawy były na naszą niekorzyść.W trakcie tych postępowań ,żeby nie oskubał mnie komornik do końca musiałem bardzo dużo zmienić w swoim zyciu ,oraz z posiadanymi nieruchomościami ,domem ,ale t tak musiałem zapłacić ponad 150 tys.
  Ale w 2013r Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ,że wszystkie działania fiskusa od 1997r są niezgodne z konstytucją.
  Po kilku miesiącach walki US zwrócił wszystko wraz z odsetkami od 2001r.Dlatego teraz mieli na uwadze ,że mogą przegrać z tym przedawnieniem wynoszącym ponad 10 lat w TK.

  Odpowiedz
 • xeaex(2014-12-08 23:05) Zgłoś naruszenie 00

  Takim, jak Wiesław wszystkie instytucje finansowane z budżetu powinny odmówić świadczenia usług, niech sami chronią swoje domy, gaszą pożary itd.

  Odpowiedz
 • xeaex(2014-12-08 23:01) Zgłoś naruszenie 00

  Stały komitet dba o złodziei okradających państwo i uczciwych podatników, w USA tamtejszy fiskus nigdy nie rezygnuje z należnych mu pieniędzy, w Polsce prawo pisze się dla zamożnych złodziei.

  Odpowiedz
 • Kowalski(2014-12-08 17:12) Zgłoś naruszenie 01

  Dla przeciętnego pracującego na etacie Kowalskiego ta informacja nie ma żadnego znaczenia, natomiast wszyscy "przedsiębiorczy", którzy mieli "lewe" dochody i przez lata nie płacili od nich podatku, mogą spać spokojnie. Z resztą, jak wykazał TK przepisy w tym zakresie są tak nieudolnie skonstruowane (przypadek?), że bez względu na termin przedawnienia wszyscy potencjalnie zagrożeni i tak mogą spać spokojnie.
  Fiskus odbije sobie, ścigając kioskarki za to, że nie dogoniły klienta, który kupując papierosy odszedł bez paragonu i budżet się "domknie" ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane