Informujemy o mogących się jeszcze pojawiać chwilowych problemach z dostępem do serwisu e-Urząd Skarbowy – podało we wtorek 16 lutego Ministerstwo Finansów.

E-Urząd Skarbowy to nowe narzędzie dla podatników, które wystartowało w tym miesiącu. Pozwala rozliczyć podatek, zapłacić mandat, załatwić sprawy firmowe czy wysłać pismo do skarbówki. Jedną z funkcjonalności jest możliwość składania PIT-ów – e-Urząd Skarbowy został zintegrowany ze znaną już z poprzednich lat usługą Twój e-PIT.

PIT-y za 2020 r. można rozliczać od poniedziałku 15 lutego. Od pierwszego dnia pojawiają się sygnały o błędach w działaniu usługi.

We wtorek o godz. 10.30 udało nam się zalogować bez problemu. Podatnicy zwracają jednak uwagę, że kłopot pojawiał się przy wysyłce formularza. Przykładowy komunikat wklejany w mediach społecznościowych informuje: „Wystąpił błąd - spróbuj ponownie później”.

We wtorek Ministerstwo Finansów poinformowało: „Mogą się jeszcze pojawiać chwilowe problemy z dostępnością serwisu e-Urząd Skarbowy. Widzimy ich znaczący spadek. Sprawdzamy wszelkie sygnały i reagujemy na bieżąco. Monitorujemy działanie serwisu 24/7”.

Twój e-PIT nie dla przedsiębiorców

Usługa Twój e-PIT to jedna z kilku możliwości rozliczenia się przez internet. Jej zaletą jest prostota – Krajowa Administracja Skarbowa sama przygotowuje zeznanie, podatnik nie musi więc samemu wypełniać wszystkich rubryk.

Pytania podatników dotyczą też braku gotowych rozliczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Niestety, nie mamy dla nich dobrych wiadomości. Twój e-PIT udostępnia w pełnym zakresie formularze PIT-37 (m.in. dla pracowników i zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych) oraz PIT-38 (dla osób osiągających przychody kapitałowe). Formularze PIT-28 i PIT-36 są dostępne w usłudze, ale w ograniczonym zakresie – nie obejmują informacji o dochodach z działalności gospodarczej ani z działów specjalnych produkcji rolnej. Przedsiębiorca musi więc w tym zakresie rozliczyć się samemu. Formularz PIT-36L dla osób rozliczających podatek liniowy w usłudze Twój e-PIT w ogóle nie są dostępne.

Nie zmieni się to ani w tym roku, ani prawdopodobnie w następnym. Poinformowała o tym wiceminister finansów i wiceszefowa KAS Anna Chałupa w odpowiedzi na interpelację posła Krzysztofa Piątkowskiego. Czytamy w niej, że „Obecnie Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac związanych ze zmianą przepisów podatkowych, które mogłyby mieć wpływ na zmianę grupy docelowej podatników, dla których udostępniane są zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT”.

Pamiętajmy też, że PIT-37 i PIT-38 zostaną zaakceptowane automatycznie, jeśli podatnik nie wprowadzi w nich żadnych zmian. W przypadku PIT-28 i PIT-36 ta zasada nie obowiązuje - podatnik musi zaakceptować zeznanie samodzielnie.