PIT za 2020 r. trzeba rozliczyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r. Najprościej zrobić to przez internet. Pomocny w tym zakresie będzie darmowy program.

Rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych przez internet pozwala uniknąć wizyty w urzędzie skarbowym, co jest dogodne zwłaszcza w czasie pandemii. Ma też dodatkową zaletę: szybciej otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku. Zgodnie z ordynacją podatkową, urząd skarbowy ma trzy miesiące na wypłatę zwrotu w przypadku formularzy złożonych w formie papierowej albo 45 dni, jeśli podatnik rozliczył się przez internet.

Rozliczenie PIT w 2021 r.

Od 2019 r. obowiązki związane z rozliczaniem PIT są prostsze. Dla wielu podatników (m.in. pracujących na etacie lub umowach cywilnoprawnych) gotowe rozliczenie sporządza administracja skarbowa. Jeśli podatnik nie rozliczy się osobiście, 30 kwietnia jego formularz zostanie uznany za wysłany w takiej formie, w jakiej wypełnili go urzędnicy. Mimo to warto samemu zainteresować się swoim zeznaniem.

Po pierwsze, pozwoli to w porę skorygować ewentualne błędy.

Po drugie, gotowe rozliczenia nie uwzględniają wszystkich ulg podatkowych. Fiskus nie ma wiedzy np. o darowiznach, które możemy odliczyć w zeznaniu rocznym ani o dokonanych przez nas remontach, które pozwalają skorzystać z ulgi na termomodernizację.

Po trzecie, szybciej otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku. Termin 45 dni na jego wypłatę zacznie biec już następnego dnia od złożenia przez nas zeznania.

Niektórzy podatnicy muszą rozliczyć się samodzielnie, bo fiskus nie wypełnia za nich formularzy. Taka sytuacja dotyczy m.in. osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Program do PIT na 2021 r.

Jest kilka sposobów, by rozliczyć się z fiskusem bez wychodzenia z domu. Niezbędne narzędzia (np. Twój e-PIT, e-Deklaracje) dostarcza Ministerstwo Finansów, możemy też skorzystać z alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest darmowy program PIT Format 2020. Pozwala wypełnić poszczególne rubryki formularza, jak i skorzystać z kreatora, których sam umieści niezbędne dane w odpowiednich polach. Aplikacja posiada atest Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, umożliwia nie tylko rozliczanie, ale też wysłanie formularza do skarbówki w formie e-Deklaracji.

Program posiada ponadto dodatkowe narzędzia, które mogą być pomocne przy rozliczaniu PIT-ów. Jednym z nich jest generator mikrorachunków, który pozwala błyskawicznie sprawdzić swój numer indywidualnego rachunku podatkowego – wystarczy do tego podanie numeru PESEL lub NIP. To ważne dla tych, których rozliczenie wskazuje na konieczność dopłacenia podatku. Pomocą dla zarabiających w innych walutach niż polski złoty jest kalkulator kursów walut. W programie łatwo znaleźć też broszury informacyjne Ministerstwa Finansów, które ułatwiają sporządzenie zeznania rocznego PIT.

PIT Format 2020 dla pracodawcy

Zaletą programu są narzędzia dla pracodawcy. W zakładce „Dla firm” znajdziemy elektroniczne druki PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR, IFT-1, IFT-1R. Ich wypełnienie będzie prostsze, narzędzie pozwala bowiem zdefiniować dane pracodawcy i pracowników. Nie będzie już konieczne wpisywanie ich na każdym z druków osobno, wystarczy wybrać pracodawcę lub pracownika ze zdefiniowanej listy.