Urząd skarbowy przysłał mi informację, że wniosek zawarty w formularzu PIT-38 o przekazanie 1 proc. jest nieprawidłowy, bo wskazana przeze mnie organizacja nie jest wymieniona w Centralnym Słowniku Organizacji Pożytku Publicznego Ministerstwa Finansów. W związku z tym przekazanie 1 proc. podatku nie jest możliwe. Nie wiem jednak, czy mogę ten błąd naprawić, bo w piśmie ze skarbówki nie ma takiej informacji – pisze pani Justyna.
Mimo że opisywany błąd wykrył sam urząd skarbowy, nasza czytelniczka może naprawić pomyłkę na zasadach ogólnych. Musi w tym celu złożyć do swojego urzędu skarbowego korektę zeznania PIT-38. Polega ona na wypełnieniu od nowa formularza, na którym trzeba zaznaczyć na początku, że jest to „korekta zeznania”. Do dokumentu należy dołączyć pisemne uzasadnienie, wskazując zakres wprowadzanych zmian. Powinno się przy tym powołać na otrzymane powiadomienie o wykrytym przez urzędników błędzie (podając sygnaturę pisma). Korektę w zakresie wskazania beneficjenta 1 proc. można złożyć aż do 31 maja 2013 r. włącznie, osobiście, pocztą albo dzięki systemowi e-Deklaracje (nawet jeśli pierwotne zeznanie zostało złożone na papierze). Dokonując korekty, trzeba wskazać inną organizację, co do której mamy pewność, że ma ona prawo zbierania 1 proc. podatku. Aktualną listę takich podmiotów znajdziemy w biuletynie informacji publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl/bip). Nie zawsze organizacja, którą wytypowaliśmy w zeszłym roku, także i w tym jest uprawniona do otrzymywania 1 proc.
Z drugiej strony, jeśli pani Justyna nie podejmie żadnego działania, nie grożą jej żadne negatywne konsekwencje. Powiadomienie od fiskusa ma wyłącznie charakter informacyjny. Po prostu, jeśli podatnik nie dokona korekty, 1 proc. podatku nie zostanie odprowadzony do organizacji pożytku publicznego.

Analogiczne zasady poprawiania błędów dotyczących przekazania 1 proc. podatku stosują się też do znacznie popularniejszego formularza PIT-37.

Podstawa prawna
Art. 45c ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.).