Firma, która wykupuje dla pokrywające koszty uszkodzenia bagażu w delegacjach zagranicznych, musi im naliczyć PIT od opłaconej składki. Podobnie w sytuacji, jeśli uregulowana przez pracodawcę składka obejmuje koszty leczenia pracownika czy odpowiedzialność cywilną.
Taka jest obecnie wykładnia przepisów przyjmowana przez sądy administracyjne. I to nawet w sytuacji, gdy ubezpieczyciel zwraca jedynie wydatki poniesione przez pracowników w związku z zaistnieniem szkody oraz gdy firma wykupi polisę ubezpieczeniową jako zabezpieczenie przed stratami własnymi.
Chodzi o ograniczenie pokrywania z budżetu firmy ewentualnych kosztów leczenia, transportu i innych wydatków.

Wartość nieodpłatnych świadczeń finansowanych przez pracodawcę jest dla pracowników przychodem ze stosunku pracy, podlegającym opodatkowaniu na zasadach ogólnych według stawki 18 proc. lub 32 proc.

Sądy przyznają jednak rację fiskusowi. Sytuacja, w której składka ubezpieczeniowa opłacana jest przez inną osobę niż ta, na rzecz której zawarta została umowa, powoduje powstanie przychodu u tej osoby.
Stanowisko to poparł ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 maja 2012 r. (sygn. akt II FSK 2282/10), który rozpoznawał skargę kasacyjną spółki prowadzącej działalność w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji przyrządów pomiarowych na statkach.
Krzysztof J. Musiał, starszy partner w kancelarii Musiał i Partnerzy, wskazuje, że obecnie NSA w wielu przypadkach stosuje tezy uchwały przyjętej przez Izbę Finansową w pełnym składzie w zakresie tzw. pakietów medycznych (uchwała z 24 października 2011 r., sygn. akt II FPS 7/10).
Przychód do opodatkowania dla danej osoby powstaje już w momencie, w którym powstaje po jej stronie potencjalna możliwość skorzystania z danego świadczenia. Oczywiście o ile druga strona nie ma roszczenia z tego tytułu o zapłatę.
Tym samym otrzymane przez pracownika nieodpłatne świadczenie w postaci opłaconej przez firmę składki ubezpieczeniowej nie może być zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).
Wykupione polisy ubezpieczeniowe przez firmę dla pracowników nie są „innymi należnościami za czas podróży służbowej pracownika”, o których mówi ten przepis.